MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

17 darmowych wycieczek z okazji połączenia Bielska i Białej. Stowarzyszenie Olszówka rusza z nowym projektem

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wycieczki organizowane przez Stowarzyszenie Olszówka w poprzednich edycjach pozwalały lepiej poznać miasto, jego ciekawą historię i walory
Wycieczki organizowane przez Stowarzyszenie Olszówka w poprzednich edycjach pozwalały lepiej poznać miasto, jego ciekawą historię i walory materiały Stowarzyszenia Olszówka
Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna cykl bezpłatnych wycieczek poświęconych historycznym szlakom Bielska-Białej z okazji 70 rocznicy miasta. - W obecnej edycji skoncentrowaliśmy się na odpowiedzi na pytanie – dlaczego dwa odrębne miasta Bielsko i Biała stały się jednym organizmem – wyjaśnia Jacek Zachara ze Stowarzyszenia Olszówka. Pierwsze wycieczki w weekend 19-20 czerwca. Liczba miejsc ograniczona.

Wycieczki organizowane przez Stowarzyszenie Olszówka w poprzednich edycjach pozwalały lepiej poznać miasto, jego ciekawą historię i walory – te architektoniczne i przyrodnicze. Zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości z regionu.

Teraz Stowarzyszenie rusza z kolejnym projektem - „Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta”. - Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej” – wyjaśnia Jacek Zachara ze Stowarzyszenia Olszówka. - W obecnej edycji skoncentrowaliśmy się na odpowiedzi na pytanie – dlaczego dwa odrębne miasta Bielsko i Biała stały się jednym organizmem? A pretekstem do tego jest przypadająca w tym roku rocznica 70-lecia połączenia Bielska i Białej – dodaje.

Ważnym punktem odniesienia w kulturowej i historycznej eksploracji miasta będzie rzeka Biała, która najpierw w średniowieczu łączyła ludzi mieszkających po jej obu stronach, później od roku 1327 stała się granicą, by od roku 1951 stać się spoiwem dwumiasta.

Organizatorzy wycieczek wskazują, ważne też będzie pokazanie, dlaczego połączenie było w zasadzie czymś oczywistym i poza występowaniem pewnych tarć, w dłuższej perspektywie okazało się zabiegiem jak najbardziej słusznym.

- Będzie również wiele odwołań do aspektów różnicujących tereny po obu strona rzeki – zapowiadają. - Sama nazwa naszego miasta jest intrygująca. Cześć osób wie dlaczego jest dwuczłonowa, jednak konteksty kulturowe, historyczne i społeczno-gospodarcze są dla nich niejasne i mało znane. 70-ta rocznica zrośnięcia się w jeden organizm jest doskonałym pretekstem, aby to zmienić – tłumaczą pomysłodawcy.

W ramach projektu zostanie zorganizowanych 17 wycieczek edukacyjnych. Pierwsze zaplanowano w najbliższy weekend - 19-20.

W sobotę 19 czerwca o 15.00 dr Maciej Bujakowski poprowadzi wycieczkę, której tematem przewodnim będzie „Historia jednego miejsca. Od Jednostki Wojskowej 3131 do Akademii Techniczno-Humanistycznej”.
Uczestnicy wycieczki będą mieli okazję poznać historię miejsca, w którym przed laty stacjonował bielski Batalion Obrony Terytorialnej, zaznajomić z historią JW 3131 oraz jak przez lata zmieniało się oblicze tej części Mikuszowic Śląskich.

Druga część spaceru poświęcona będzie czasom transformacji lat 90, kiedy gospodarzem po zlikwidowanej jednostce wojskowej staje się Filia Politechniki Łódzkiej następnie przekształcona w Akademię Techniczno-Humanistyczną.

W niedzielę 20 czerwca o 10.00 dr Bogdan Chorąży poprowadzi wycieczkę pod tytułem „Czy istnieje średniowieczne Bielsko?”. Planowana wycieczka to propozycja odbycia spaceru po przestrzeni średniowiecznego Bielska. To również okazja do zapoznania się ze średniowiecznymi dziejami grodu nad Białą, jego budowlami i infrastrukturą. To opowieść o Bielsku nie zaczerpnięta z przewodników turystycznych, lecz widziana z perspektywy badaczy – archeologów i historyków.

Ze względów epidemiologicznych obowiązują limity uczestników i obowiązują zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres: [email protected] lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Należy podać imię i nazwisko oraz wycieczkę, z której chce się skorzystać (w tym wypadku trzeba podać jej datę).
Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Wycieczki są bezpłatne dzięki dofinansowaniu Gminy Bielsko-Biała oraz Stowarzyszeniu Olszówka ze środków pochodzących z 1 procenta odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto