186 mln euro do wzięcia

TADEUSZ JACHNICKI
Pałac w Grojcu służyć ma ludziom przewlekle chorym.  /  TADEUSZ JACHNICKI
Pałac w Grojcu służyć ma ludziom przewlekle chorym. / TADEUSZ JACHNICKI
Siedem wniosków przygotowało oświęcimskie starostwo do Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego na lata 2004-2006. Podobne projekty stworzyły również gminy powiatu.

Siedem wniosków przygotowało oświęcimskie starostwo do Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego na lata 2004-2006. Podobne projekty stworzyły również gminy powiatu. W sumie w całej Małopolsce na spożytkowanie czeka 186 mln euro. Tyle na program przeznaczyła Unia Europejska. Niestety, z relacji Krzysztofa Deszyńskiego, wicemarszałka województwa małopolskiego wynika, że najbardziej zainteresowani zdobyciem europejskiej kasy są samorządowcy w Nowym Sączu, na wschodnich i środkowych rubieżach województwa, a nie w Małopolsce zachodniej.

Zaplanowane przez powiat oświęcimski inwestycje można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich dotyczy infrastruktury drogowej, w której wyodrębniono cztery zadania. Druga obejmuje inwestycje, dzięki którym powstaną nowe obiekty użyteczności publicznej, w tym kompleks sportowo-edukacyjny z halą sportową, kampusami, boiskami, kortami i strzelnicą, a także parkiem, torami dla deskorolek i przeszkód, ze ścianą wspinaczkową. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pokryje do 70 proc. kosztów inwestycji, które sam wybierze.

Jeżeli chodzi o pierwszą kategorię, to powiatowi urzędnicy myślą o modernizacji drogi Oświęcim - Zaborze - Poręba - Polanka Wielka aż do granicy z Wieprzem (szacunkowy koszt inwestycji 7,5 mln zł). W Kętach z kolei o szosie od mostu na rzece Sole do granic zabudowy miejskiej. Łączny koszt inwestycji wraz z przebudową mostu na Sole oszacowano na 6,7 mln zł. Trzecią strategiczną drogą przewidzianą do remontu w ramach programu jest ul. Dąbrowskiego w Oświęcimiu. W planach znalazła się przebudowa skrzyżowania ulic Dąbrowskiego, Nojego i Wysokie Brzegi. Jest to kontynuacja prac prowadzonych w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, rozpoczętych od mostu Piastowskiego, poprzez zaplanowany na ten rok remont odcinka od ul. Mayzla do ul. Chopina. Jednym z inwestorów będzie firma Statoil, która pokryje połowę kosztów przebudowy. Ulica Dąbrowskiego zostanie wyremontowana kompleksowo aż do Firmy Chemicznej Dwory SA i połączy się z Drogą Współpracy Regionalnej. W tym przypadku koszt inwestycji oszacowano na 6,5 mln zł. Ostatnia z drogowych propozycji, to modernizacja szosy od Babic do Harmęż wraz z wykonaniem ronda i przebudową skrzyżowania tuż przy Bramie Śmierci. Koszt tej propozycji oceniono na 7 mln zł.

Jeżeli chodzi o drugą kategorię, to jedna z propozycji dotyczy budowy Centrum Edukacyjno-Sportowego przy Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu. Całość kosztów powinien się zamknąć sumą 8 mln zł. Kolejnym zadaniem jest Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Oświęcimiu w byłych Oświęcimskich Zakładach Napraw Samochodowych. Koszt tego zadania oszacowano na 4,5 mln zł. Trzecim projektem jest dokończenie remontu zespołu pałacowego księżnej Radziwiłłowej w Grojcu. Zaadaptowany obiekt będzie służył osobom wymagającym opieki długoterminowej i paliatywnej. Dodatkowo w tym miejscu powstanie hospicjum. Przebudowa pałacu trwa już blisko 10 lat, a do zakończenia prac pozostał niewielki fragment robót. Szacuje się, że koszt dokończenia remontu pałacu wyniesie jednak 1,5 mln zł. Na dotychczasową modernizację wydano prawie 300 tys. zł.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie