Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25-lecie diecezji bielsko-żywieckiej

KLM
Dokładnie dziś, 25 marca, diecezja bielsko-żywiecka świętuje swój jubileusz 25-lecia. Z tej okazji w bielskiej katedrze została odprawiona uroczysta msza, po której odbył się koncert chóru.

Dokładnie dziś, w sobotę 25 marca, minęło 25 lat od chwili, gdy Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus (ogłoszoną dnia 25 marca 1992 roku) utworzył diecezję bielsko-żywiecką. Powstała ona z wydzielonego terenu archidiecezji krakowskiej (dekanaty Andrychów, Biała, Kęty, Oświęcim, Żywiec I i Żywiec II) oraz diecezji katowickiej (dekanaty Bielsko-Biała centrum, Bielsko-Biała zachód, Cieszyn, Czecho-wice-Dziedzice, Istebna, Skoczów, Strumień i Wisła).

Równocześnie papież mianował biskupa ordynariusza nowo powstałej diecezji - księdza prałata Tadeusza Rakoczego, który przez kolejne 22 lata tworzył jej struktury. W 2013 roku papież Franciszek w specjalnej bulli poinformował, że miejsce bpa Rakoczego zajmie były rektor seminarium duchownego w Krakowie i znakomity biblista - ks. Roman Pindel, którego ingres biskupi odbył się 6 stycznia 204 roku w bielskiej katedrze. Biskupem pomocniczym jest bp Piotr Greger.

Z okazji jubileuszu w bielskiej katedrze została odprawiona uroczysta msza pod przewodnictwem bpa ordynariusza Romana Pindla, który w homilii przywołał historię początków chrześcijaństwa, gdy około 50 roku apostoł Paweł przybył do Efezu głosząc Ewangelię Żydom i poganom. Porównał tą sytuację do początków diecezji bielsko-żywieckiej przypominając, że bp Rakoczy, tworząc jej struktury zastał na terenie nowej diecezji nie tylko katolików, ale także ewangelików, członków bielskiej gminy żydowskiej oraz i protestantów innych wyznań.

- Po 25 latach od założenia Kościoła bielsko-żywieckiego chcemy dostrzec w nim zamiar Boży. Równocześnie chcemy widzieć wyzwania, jakie stoją przed nami – mówił bp Pindel wskazując, że takimi wyzwaniami są m.in. rozluźnienie więzi rodzinnych, rosnąca liczba rozbitych małżeństw, poranionych dzieci, trudności w rozpoznaniu powołania i potrzeby życia w małżeństwie i rodzinie, a także lęk przed podjęciem decyzji na miłość i sakrament małżeństwa, śluby zakonne czy kapłaństwo.
Do pozytywnych zjawisk widocznych w diecezji bielsko-żywieckiej bp Pindel zaliczył różne formy wspierania rodziny, pogłębienie wiary i zapał ewangelizacyjny, a także potrzebę dzielenia się wiarą z innymi.

Podczas mszy wraz z duchownymi katolickimi modlili się przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – bp Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej oraz emerytowany bp Paweł Anweiler. Byli także członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, samorządowcy, parlamentarzyści.

W 25-letniej historii diecezji odwiedziło ją trzech papieży. W 1995 roku Jan Paweł II gościł w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu, w 2006 roku Benedykt XVI odwiedził były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a przed rokiem, w lipcu 2016 roku, do Oświęcimia przyjechał także papież Franciszek, który przebywał w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży.

Po 25 latach diecezja bielsko-żywiecka dziś liczy 210 parafii, które zorganizowane są w 23 dekanaty. W ciągu 25 lat biskupi konsekrowali na terenie diecezji bielsko-żywieckiej około stu świątyń. W diecezji posługuje obecnie 778 księży. Warto wiedzieć, że ponad połowa z nich została wyświęcona już po utworzeniu bielsko-żywieckiego .

Teren diecezji bielsko-żywieckiej obejmuje powierzchnię ok. 3 tys. km kw. i liczy ok. 800 tys. mieszkańców. Wśród nich blisko 90 proc. to katolicy. Około 80 tys. osób deklaruje inne wyznanie.

Po mszy w bielskiej katedrze odbył się koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej i Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej. Chórem dyrygowała Anna Ostrowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto