18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

48. Tydzień Kultury Beskidzkiej będzie trwał 9 dni. Przygotuj się na paradę folkloru!

Redakcja
Tydzień Kultury Beskidzkiej to wyjątkowa impreza. Wie o tym każdy, kto choć na chwilę zjawił się w Beskidach w środku lata i miał okazję zobaczyć zespoły folklorystyczne występujące podczas TKB. Kto tego jeszcze nie doświadczył, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Koniecznie!

Przez dziewięć dni na pięciu beskidzkich estradach głównych i w czterech miejscowościach, gdzie odbywają się imprezy towarzyszące i prezentacje zespołów dla mieszkańców i turystów, tańczy cały świat. Można nie tylko obejrzeć i posłuchać, ale nawet dotknąć swojskich górali i najbardziej egzotycznych tancerzy. Nikt nie dziwi się tu, gdy w programie pojawi się grupa z Rapa Nui czy z Wysp Cooka. Mało kto jest zaskoczony, że na estradach pojawią się obrzędy chińskie czy egipskie. Każdy miłośnik folkloru lub niezwykłych przeżyć nie przepuści okazji, by zobaczyć to niezwykłe widowisko.

W tym roku odbędzie się już 48. edycja tej największej i najstarszej w Polsce i Europie imprezy folklorystycznej. Potrwa od 30 lipca do 7 sierpnia. Na pięciu estradach w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu wystąpi ponad 100 zespołów - prawie 20 zagranicznych i ponad 80 polskich. Folklor będzie królował również w Istebnej, Jab-łonkowie na Zaolziu i Ujso-łach, gdzie odbywać się będą atrakcyjne Festyn Istebniański, Gorolski Święto i Wawrzyń-cowe Hudy. Jednocześnie we wszystkich tych miejscowościach nie zabraknie koncertów kapel, instrumentalistów i solistów ludowych, korowodów, kiermaszy sztuki ludowej, okazji do spotkań z twórcami, wystaw, targów. Kilka zespołów zagranicznych będzie można zobaczyć w Bielsku-Białej.

TKB to jedyna okazja do zobaczenia nie tylko zespołów z Beskidów, ale także wielu grup prezentujących folklor góralski z różnych zakątków Polski oraz cieszące się nieustającym zainteresowaniem publiczności zespoły z zagranicy, w tym roku - z Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Indonezji, Jordanii, Kolumbii, Łotwy, Meksyku, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Taj-wanu, Turcji, Ukrainy czy Węgier. Część zespołów będzie uczestniczyła w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych. Pierwsza z nich odbywa się w Żywcu od 1970 roku. To największe spotkanie polskich górali - zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. Druga organizowana jest od 1990 r. Ma na celu prezentację dziedzictwa kulturowego różnych narodów.

Od 48. TKB dzielą nas dni. Folklorystyczne święto rozpo-cznie się 30 lipca barwnym korowodem w Wiśle. Nie może Was tam zabraknąć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto