Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adiantum doniczkowe to paproć domowa o nietypowych liściach. Lubi cień, ale trzeba o nią zadbać. Sprawdź, jak uprawiać niekropień

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Adiantum to rodzaj paproci. Niektóre jego gatunki uprawia się jako rośliny doniczkowe.
Adiantum to rodzaj paproci. Niektóre jego gatunki uprawia się jako rośliny doniczkowe. Claudia_Felbermayer/pixabay.com
Adiantum to rodzaj paproci o nietypowych liściach. Niektóre gatunki uprawia się w ogrodach, inne w domach, jako rośliny doniczkowe. Te ostatnie bywają też nazywane złotowłosą paprotką albo złotowłosem. Inna nazwa tych roślin to niekropień. Radzimy, jak uprawiać adiantum w domu i jakie warunki mu zapewnić.

Spis treści

Adiantum, czyli niekropień albo złotowłos

Adiantum, znane też pod polską nazwą niekropień, to cały rodzaj bardzo atrakcyjnych paproci. Mają one wiele gatunków, o dość zróżnicowanym wyglądzie i wymaganiach. Niektóre, jak adiantum stopowate uprawia się w ogrodach, ale jest też kilka gatunków, które są oryginalnymi roślinami doniczkowymi. To przede wszystkim adiantum właściwe (Adiantum capillus-veneris), czyli niekropień właściwy, zwany też włosami Wenery, oraz adiantum klinowate (Adiantum raddianum). Te rośliny mają zbliżony wygląd i wymagania.

Jak wygląda doniczkowe adiantum?

Adiantum klinowate i właściwe są dość dalekie od powszechnego wyobrażenia paprotki. Wprawdzie ich liście tworzą luźną kępę, podobnie jak np. popularny nefrolepis, jednak są bardziej wzniesione. Mogą osiągać ok. 40 cm wysokości i ok. 50 średnicy, ale mają odmiany o zróżnicowanej sile wzrostu. Te rośliny wytwarzają pierzaste listki, które u adiantum właściwego są szerokie i wachlarzowate (przypominają liście drzewa – miłorzębu), a u klinowatego – delikatniejsze i klinowato zakończone.

Liście mają jasnozielony kolor, kontrastujący z ciemnymi ogonkami. Na brzegach liści, po ich spodniej stronie czasem pojawiają się skupiska zielonych, a potem brązowiejących wypukłości. Mogą one wyglądać niepokojąco, ale nie są to szkodniki, ani objaw choroby, tylko zarodniki rośliny (paprocie wytwarzają je „zamiast” kwiatów).

Ozdobą andiantum są drobne, trójkątne liście.
Ozdobą andiantum są drobne, trójkątne liście. leesamckendrick/pixabay.com

Jak uprawiać adiantum w domu?

Adiantum klinowate i właściwe to dość wymagające paprocie i trzeba im poświęcić nieco uwagi. Ich zaletą jest to, że są roślinami cieniolubnymi. Jeśli więc mamy pokój z oknem wychodzącym na północ, albo zacienionym, możemy wybrać do niego te rośliny. W bardziej słonecznych pomieszczeniach należy je ustawić dalej od okna. Jednak o ile adiantum nie potrzebuje dużo światła, to odwrotnie jest z jego zapotrzebowaniem na wodę oraz wilgotność powietrza. Te rośliny należy regularnie podlewać, tak, żeby podłoże było lekko wilgotne.

Koniecznie też trzeba zadbać o nawilżenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy często jest przesuszone. Nie stawiajmy adiantum przy grzejącym kaloryferze (tym bardziej, że te rośliny lubią umiarkowane temperatury). Adiantum warto regularnie zraszać, najlepiej przegotowaną wodą (używajmy jej również do podlewania). Doceni też bliskość nawilżacza lub pojemnika z wodą. To również świetne rośliny do uprawy w słojach czy terrariach, gdzie łatwiej zapewnić im odpowiednio wysoką wilgotność. Adiantum można też uprawiać w łazience z oknem.

Podłoże dla adiantum i nawożenie

Te rośliny warto sadzić w specjalnych podłożach przeznaczonych dla paproci. Są one próchnicze, dobrze magazynują wodę, a przy tym nie narażają korzeni na gnicie. Ważny jest też poziom pH, który musi być lekko kwaśny. Adiantum w sezonie można zasilać nawozami przeznaczonymi dla roślin zielonych, ale stosując zmniejszone dawki, bo są wrażliwe na zasolenie podłoża. Nie wolno stosować nawozów zawierających wapń!

O czym jeszcze pamiętać, uprawiając adiantum

Niestety te paprocie są wrażliwe na jakość powietrza. Nie lubią papierosowego dymu, ani wyziewów z kuchenek gazowych czy łazienkowych piecyków, a także różnych chemicznych środków czystości. Docenią świeże powietrze, więc pomieszczenia, gdzie rosną, warto często wietrzyć, ale tak, by samych roślin nie narażać na przeciąg. Można powiedzieć, że o warunki, w jakich dobrze czują się te rośliny, powinniśmy się postarać dla nas samych (jedynie wilgotność powietrza dla adiantum mieści się górnych granicach zalecanych dla człowieka w pomieszczeniach, czyli ok. 60%).

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Adiantum doniczkowe to paproć domowa o nietypowych liściach. Lubi cień, ale trzeba o nią zadbać. Sprawdź, jak uprawiać niekropień - RegioDom.pl

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto