Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg po Nowe Życie w Wiśle 2023. Gwiazdy wspierają ideę transplantacji narządów. Zobacz inspirujące zdjęcia z wydarzenia

JAK
Bieg po Nowe Życie w Wiśle
Bieg po Nowe Życie w Wiśle JAK
Rekordowa liczba osób wzięła udział w 22. Biegu po Nowe Życie pod patronatem DZ, który odbył się dzisiaj 13 maja po południu w Wiśle. Na starcie biegu, którego głównym celem jest promowanie idei transplantacji narządów, stanęło 90 ekip, składających się ze znanych osób ze świata kultury, sportu, nauki. Były także osoby po przeszczepach i uczniowie śląskich szkół. Zapraszamy do obejrzenia ZDJĘĆ z biegu.

Julia Kamińska, Halina Mlynkova, Piotr Gruszka, Michalina Łabacz, Filip Pławiak, Łukasz Kadziewicz, Sara Chmiel z zespołem Łzy, Cezary Trybański, Olga Łasak, Piotr Kupicha z zespołem Feel – to tylko niektóre ze znanych osób startujących w 22. Biegu po Nowe Życie.

- Witam wszystkich. Cieszę się, że tutaj jesteście. Życzę udanej rywalizacji i fajnej zabawy w szczytnym celu - powiedział tuż przed wspólną rozgrzewką Przemysław Saleta, który tradycyjnie rozpoczął bieg i wystartował w pierwszej sztafecie.

Słynny bokser i kickbokser nie interesował się specjalnie transplantologią, dopóki nie zachorowała jego córka Nicole. W jego rodzinie ani w rodzinie Ewy Pacuły, mamy dziewczyny, nikt wcześniej nie miał problemów z nerkami. Saleta bez wahania zdecydował się oddać córce nerkę. Miał pecha, bo doszło u niego po zabiegu do komplikacji, co bardzo rzadko się zdarza. Mimo tego wrócił do zdrowia, do aktywnego życia, do uprawiania sportu. Stwierdził, że trzeba zrobić coś, co będzie promowało ideę transplantologii. Tak narodził się pomysł Biegu po Nowe Życie.

- Biegnę już po raz dziesiąty - powiedział w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim Piotr Kupicha, lider zespołu Feel.

Dodał, że startuje w Biegach po Nowe Życie, bo to bardzo ważna inicjatywa, impreza ma niesamowitą energię i można się wiele nauczyć od osób, którym przeszczepiono nerkę, wątrobę czy serce.

- Nie trzeba się tego bać. Jeśli coś się wydarzy, nie musimy naszych organów zabierać do grobu, lecz podarować je innej osobie - stwierdził Piotr Kupicha.

- Od samego początku jesteśmy częścią tej drużyny - powiedział DZ burmistrz Wisły Tomasz Bujok, który w biegu także startował po raz kolejny, kiedy spytaliśmy go dlaczego startuje. - Jesteśmy na tyle świadomi, jako organizatorzy tego wydarzenia, że możemy sobie nawzajem pomagać w różnych trudnych chwilach dla każdego z nas, dla naszych rodzin. Tą świadomość trzeba budować i ten bieg temu służy - powiedział Tomasz Bujok.

Dodał, że Bieg po Nowe Życie jest pierwszą imprezą w bogatym kalendarzu różnych imprez, jakie odbywają się w Wiśle, ale jest niesamowicie ważny pod względem budowania wizerunku zdrowego sposobu życia, pomocy jeden drugiemu.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby Wisły w tym projekcie nie było - podkreślił burmistrz Bujok.

Pobiegli także uczniowie ze śląskich szkół

Dzisiaj po raz pierwszy w historii wydarzenia w sztafetach z gwiazdami, osobami po transplantacjach, przedstawicielami medycyny i partnerami pomaszerowali także uczniowie z 17 szkół województwa śląskiego.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Tychach przyjechali do Wisły razem ze swoją nauczycielką wychowania fizycznego, Beatą Ostaś-Rupą. Tyska placówka jest zaangażowana w tematykę zdrowotną, odbywają się tutaj spotkania z lekarzami różnych specjalności i dietetykami. To jest związane z profilem szkoły, są tutaj klasy przyrodniczo-badawcze i o profilu prozdrowotnym z takimi przedmiotami, jak trening personalny i elementy dietetyki.

- Nasi uczniowie nie tylko biorą udział w wydarzeniach zewnętrznych, ale też sami organizują różne akcje społeczne - opowiada Beata Ostaś-Rupa.

W Biegu po Nowe Życie wzięli udział także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Religi w Gilowicach. Szkoła od wielu lat propaguje zachowania prozdrowotne, od 1 września 2015 roku patronem placówki jest profesor Zbigniew Religa. Dlaczego na patrona wybrano właśnie jego? Placówka od lat propaguje zachowania prozdrowotne, organizowane są tu Dni Zdrowia, podczas których młodzież ma możliwość wysłuchania wykładów znanych lekarzy różnych specjalności.

- Dwukrotnie tematem tego wydarzenia była transplantologia, tak bliska panu profesorowi. Chcemy kontynuować te działania mając świadomość, że nazwisko patrona zobowiązuje do jeszcze większego zaangażowania. Profesor Zbigniew Religa był wybitnym kardiochirurgiem, pionierem polskiej transplantacji serca, wizjonerem przyszłości, tytanem pracy, z odwagą i determinacją godną naśladowania - podkreślała podczas uroczystości nadania imienia dyrektor Barbara Foltyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto