Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielska Akademia chce być uniwersytetem

Wanda Then
Wizualizacja kampusu na Błoniach wykonana w pracowni architektonicznej Jarosława Szlagóra
Wizualizacja kampusu na Błoniach wykonana w pracowni architektonicznej Jarosława Szlagóra ARC
Miejsce do nauki dla dwa razy większej liczby studentów niż obecnie i usytuowanie całej uczelni w kampusie akademickim na Błoniach przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego Akademii Techniczno-Humanistycznej, który właśnie ujrzał światło dzienne. Powstał, aby dostosować przewidywane inwestycje do wieloletniej strategii rozwoju ATH.

– Głównym celem naszej uczelni cały czas jest przekształcenie Akademii w wielokierunkowy uniwersytet. Nie wiemy, jak w ciągu najbliższych lat zmienią się przepisy, dotyczące funkcjonowania szkół wyższych. Ale jako jedyna publiczna, samodzielna wyższa uczelnia akademicka na Podbeskidziu mamy obowiązek myśleć o zaspokojeniu potrzeb regionu w zapewnieniu wykwalifikowanych kadr – wyjaśnia rektor ATH, Ryszard Barcik.
Plany przewidują, że na Błoniach będzie się uczyć do 12 tysięcy studentów. Obecnie jest ich 7 tysięcy, a Wydziały Nauk o Materiałach i Środowisku oraz Nauk o Zdrowiu, pracują w innych częściach miasta, podobnie jak część Wydziału Humanistyczno-Społecznego i sam Rektorat.
Zdaniem Leszka Zaporowskiego, kanclerza ATH, skupienie wszystkiego na sześciohektarowym terenie kampusu znacznie ułatwi pracę Akademii i zmniejszy koszty jej funkcjonowania.
Zgodnie z planem zagospodarowania, budynek L, pierwszy w dziejach podbeskidzkiej uczelni budowany od podstaw, pozostanie reprezentacyjnym gmachem, wokół którego będzie się koncentrować życie uczelni. Oddane przed kilku tygodniami stuosobowe aule wraz z największą salą audiowizualną dla ponad 300 osób, która będzie gotowa za rok, do tego nowoczesna biblioteka główna uczelni oraz centrum informatyczne, przesądzą o znaczącej roli tego budynku także w kolejnych dekadach.
Akademia planuje zbudować kolejne nowoczesne budynki. Trwa już przebudowa jednego z nich dla Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku. Powstać ma nowoczesna siedziba Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz rektorat. W miejscu istniejącej sali gimnastycznej Akademia zamierza zbudować kompleks rekreacyjno-sportowy, zawierający m.in. halę sportową z widownią, część fitness, prawdopodobnie również basen. 
Inwestycje pochłoną ok. 50 mln zł. Powstawać będą etapami, a pieniądze pochodzić będą z funduszy unijnych i ministerialnych.
Architekci z pracowni Jarosława Szlagóra, kreśląc nowy kształt kampusu akademickiego na Błoniach (na zdjęciu), zadbali o to, aby stare budynki wpasowały się w otoczenie nowych budowli. Po adaptacji, m.in. dachów i fasad, całość będzie miała jednorodną architekturę, odpowiadającą podgórskiemu charakterowi okolicy. Budynki zostaną ze sobą połączone łącznikami, parkingi będą wkomponowane w kampusową zieleń i miejsca na odpoczynek, pomieszczą ok. 600 samochodów. Uczelnia planuje zbudować jeden z parkingów pod ziemią. Łącznie ma powstać pięć dużych budynków i dwa mniejsze.
Już w przyszłym roku rozpoczną się przygotowania do postawienia obok istniejącego budynku administracyjnego laboratoriów dla Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto