Bielska Ekosynteza rusza z wydarzeniami. Tak wygląda Centrum Edukacji Ekologicznej. Wewnątrz prace wciąż trwają. ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza przy ul. Grotowej 11 po raz pierwszy otworzyło swe progi podczas Dni Bielska-Białej. Piknik rodzinny „Misja – czysta emisja” będzie kolejną okazją do odwiedzin placówki. Wydarzenie odbędzie się 30 września.

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza w Bielsku-Białej

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosyteza (CEE) powstało w ramach projektu „Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała – etap I” przy ul. Grotowej 11, tym samym zostając sercem przedsięwzięcia, które obejmowało zagospodarowanie wielu miejsc w mieście pod edukację ekologiczną.

Dawniej w budynku, w którym mieści się dziś CEE, działało przedszkole miejskie, a jeszcze wcześniej – w okresie międzywojennym – willa fabrykanta Jana Strzygowskiego. Obecnie to miejsce, w którym stawia się na edukację przyrodniczą. W tym celu obiekt został częściowo przebudowany.

– Poza jedną salą, w której odbyły się warsztaty przy okazji Dni Bielska-Białej, pomieszczenia centrum są jeszcze puste – po raz kolejny musieliśmy zorganizować procedurę przetargową na wyposażenie i mamy już wykonawcę. Mamy też nadzieję, że do końca roku uda się nam urządzić przynajmniej część sal wystawowych – informuje naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego Danuta Przybyło.

Jak zaznacza, będą to sale: wodna, dotycząca bioróżnorodności, konferencyjna i warsztatowa – to na parterze. Na pierwszym piętrze jest miejsce na pracownie odnawialnych źródeł energii, mikroskopową i sensoryczną. Otwarcie wyposażonego już Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza odbędzie się prawdopodobnie wiosną przyszłego roku.

Prace zostały zakończone w parku okalającym CEE. Przygotowano tam ścieżki dydaktyczne, miejsca, w których bytują mniejsze gryzonie. Dla ptaków i owadów powstały specjalne budki. Jest też stanowisko meteorologiczne. W przyszłości na tarasie Ekosyntezy ma zostać zamontowana luneta do obserwacji. Warto dodać, że w najbliższym czasie dwa drzewa z ogrodu rosnące przy głównej bramie – lipa i dąb - zostaną pomnikami przyrody. Wydział Ochrony Środowiska i Energii przygotowuje właśnie stosowną uchwałę w tej sprawie.

Kolejne plany bielskiej Ekosyntezy

Po raz pierwszy CEE zaprosiło w swoje progi podczas Dni Bielska-Białej. Wówczas w warsztatach ekologicznych udział wzięły dzieci do 12. roku życia. Uczestnicy mogli wspólnie sadzić rośliny, ozdabiać osłonki dla roślin czy malować torby ekologiczne. Równolegle w okolicach centrum odbyły się dwie tury spaceru dendrologicznego z dr. Wojciechem Zarzyckim. Kolejnym wydarzeniem w ogrodzie Ekosyntezy będzie piknik rodzinny „Misja – czysta emisja”, na który organizatorzy zapraszają 30 września w godzinach 10-18, dodając, że na uczestników czekają liczne atrakcje, animacje, konkursy i poczęstunek.

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza zaprasza również grupy zorganizowane z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na warsztaty edukacyjno-ekologiczne. Od września do grudnia realizowane będą tematy: „Zielone oczyszczacze powietrza – rola zieleni w pochłanianiu zanieczyszczeń z powietrza”, „Zbadaj powietrze – zanieczyszczenia powietrza, ich rodzaje i przyczyny oraz wpływ na nasze zdrowie”, „Porosty – zobacz czym oddychasz, czyli jak samemu ocenić czystość powietrza w najbliższej okolicy” oraz „Stop smog”. Zapisy na stronie internetowej www.ekosynteza.bielsko-biala.pl.

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Bielska Ekosynteza rusza z wydarzeniami. Tak wygląda Centrum...

Wszystkie te wydarzenia odbywają się w ramach zadania realizowanego przez centrum pod nazwą „Misja – czysta emisja” – dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Udział w nich jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie