Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielska Szkoła Przemysłowa i konkurs o patriotyzmie

red
Jacek Rojkowski/materiały prasowe
Na ekrany kin wszedł długo oczekiwany film „Kamienie na szaniec”. Od pierwszego momentu podzielił widzów, ale też zmusił do dyskusji na temat dawnego i współczesnego wymiaru patriotyzmu. Do tej samej problematyki nawiązywał konkurs „Czas wielkiej rzeźby”, jaki zorganizowała i przeprowadziła Bielska Szkoła Przemysłowa.

Konkurs związany był z 70 rocznicą Powstania Warszawskiego, a przeprowadzony w ramach uroczystych obchodów 150-lecia działalności Szkoły. Organizatorzy podkreślają, że mieli na celu nie tylko zainteresowanie uczniów historią naszego narodu i uświadomienie uczestnikom konkursu żywotności tematyki powstańczej w kulturze współczesnej, ale także chcieli rozwijać twórcze myślenie, wyobraźnię, kreatywność i aktywny odbiór dzieł sztuki.

- Chodziło także o stworzenie uczniom warunków do odkrycia różnych sposobów manifestowania patriotyzmu na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat - zaznaczają przedstawiciele Bielskiej Szkoły Przemysłowej.

Zwracają uwagę, że kształtowanie wartościowych postaw patriotycznych i obywatelskich jest tak samo głęboko wpisane w historię i tradycję Bielskiej Szkoły Przemysłowej (dawniej Państwowej Szkoły Przemysłowej), jak i to, że ta jedna z najstarszych szkół zawodowych w Polsce kształciła zawsze doskonale wykwalifikowane kadry techniczne dla wszystkich ważnych dziedzin przemysłu początkowo na teren Śląska, Moraw i Austrii, później na potrzeby wolnej Polski.

Zaproponowanych dyscyplin i konkurencji w konkursie Bielskiej Szkoły Przemysłowej było kilkanaście, a finał trwał ponad cztery godziny. Można było wybrać którąś z konkurencji merytorycznych, np. przygotować wykład i wygłosić go w ramach „sympozjum naukowego” (w tym roku organizator po każdej prelekcji zaplanował panel dyskusyjny) lub zmierzyć się z innymi zawodnikami w quizie historycznym.

Można było przygotować teatr radiowy, nagrać audiobook, wziąć udział w konkursie recytatorskim, przygotować inscenizację teatralną lub widowisko muzyczne, zaśpiewać poezję, skomponować własny utwór muzyczny, zilustrować tekst literacki, stworzyć plakat lub zaaranżować powstańcze zdjęcia. Był także konkurs literacki, remix tekstów kultury i gra edukacyjna, którą trzeba było opracować i wykonać.

W piątek 7 marca podczas uroczystej gali konkursowej autorzy najlepszych prac/ prezentacji zostali nagrodzeni jednodniową wycieczka do stolicy i zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Symboliczne bilety na wyjazd otrzymali tylko zdobywcy pierwszych miejsc - Kamil Łucek, Piotr Stanclik i Tomasz Konieczny z kl. 2 AO (quiz), Patryk Jękal z kl. 2 AO (recytacja), Roksana Kudziełko z kl. 3 AT (obraz, ilustracja do wiersza), Piotr Tyrna z kl. 3 TG (plakat), Ewelina Danek, Wioletta Królicka, Patrycja Krzeszowiak, Maria Pietraszko z 1 AT (pocztówka0 konkurs fotograficzny), Adrianna Czarnecka z kl. 3 AT (oczami świadka- konkurs literacki), Szymon Waluś z kl. 2 TG (projekt wielotworzywowy), Katarzyna Sidoruk i Weronika Staniczek z kl. 1 AO (gra edukacyjna).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto