Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielski teatr lalek obchodzi jubileusz 65-lecia

KLM/materiały prasowe
W grudniu Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana świętuje 65 lat swojego powstania. Jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i za granicą.

Teatr, który jest dziś jedną z wizytówek Bielska-Białej, założyli w 1947 roku artyści plastycy Jerzy Zitzman i Zenobiusz Zwolski.

Plastyczny rodowód teatru ma ogromny wpływ na aktualne oblicze artystyczne Banialuki. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP - Zitzman, Zwolski i Andrzej Ła-biniec, a także inni zapraszani do współpracy artyści plastycy. Ze swoimi przedstawieniami Banialuka odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile, Koreę, Meksyk, Iran i Stany Zjednoczone. Uczestniczyła także w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Nowym Jorku i Cividale.

Na przestrzeni lat w teatrze powstało wiele głośnych i nagradzanych spektakli, a z Banialuką współpracowali wybitni artyści polscy i zagraniczni. Od 1966 roku teatr organizuje Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, który należy do najbardziej znanych przeglądów lalkarskich w Europie i na świecie. W tym roku odbyła się jego 25. edycja, zorganizowana z wyjątkowym rozmachem, oferująca bogaty program artystyczny i prezentująca spektakle wybitne, starannie wybrane spośród dokonań światowego teatru lalek.

Festiwal wysoko oceniło zarówno środowisko teatralne, jak i publiczność oraz krytycy teatralni - edycji poświęcono wiele recenzji i publikacji prasowych. Z okazji jubileuszu ukazał się również album "Teatr bez granic" pokazujący poprzez fotografie artystyczny kształt minionych festiwali.

Swoim widzom Banialuka oferuje bogaty repertuar. Przedstawienia Banialuki oparte często na klasyce odnoszą się do istotnych problemów współczesnego świata. Zazwyczaj zaskakują bogactwem środków formalnych i wysmakowaną plastyką. Tylko w ostatniej dekadzie Banialuka - kierowana przez Lucynę Kozień - zdobyła kilkadziesiąt znaczących nagród artystycznych. Wśród nich znalazły się m.in. liczne Złote Maski (w tym za najlepsze przedstawienie roku), ATESTY, czyli Świadectwa Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawane przez Polski Ośrodek ASSITEJ, liczne nagrody dla aktorów i realizatorów przyznawane na festiwalach oraz Nagroda Prezydenta RP za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży "Sztuka Młodym".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto