MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Co wiesz o Strzeleckim Obwodzie Piechoty Górskiej?

JAK
Zdjęcia: SOPG Bielsko-Biała
Uczą się strzalać, poznają techniki saperki i łączności, uprawiają forsowne marsze w górach i wspinaczkę...

Czy słyszałeś kiedyś o Związku Strzeleckim "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej. A może zastanawiałeś się, kim są ci umundurowani młodzi ludzie, maszerujący ze śpiewem na ustach ulicami naszych miast, którzy nie są ani żołnierzami, ani harcerzami?

- Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie, bez sięgnięcia do historii. W końcu niewiele organizacji może poszczycić się ponad wiekową tradycją - wyjaśnia strz. ZS Jędrzej Kubica z bielskiego Strzeleckiego Obwodu Piechoty Górskiej, działającego w ramach Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej Dodaje, że założycielem, a dzisiaj patronem strzelców jest sam marszałek Józef Piłsudski. To właśnie na bazie Związku Strzeleckiego stworzył on słynne Legiony Polskie, które wywalczyły Polsce wolność w 1918 roku.

Już w okresie międzywojennym okazało się, że idea strzelecka nie jest aktem doraźnym, a wartości, które niesie ze sobą służba w "Strzelcu" są ponadczasowe. W II RP Związek Strzelecki szybko stał się największą organizacją w całej Polsce. Wniósł niemożliwy do ocenienia wkład w wychowanie patriotyczne młodzieży, w rozwój sportu oraz kultury. Najważniejsze jednak było przygotowanie młodych Polaków do walki zbrojnej o niepodległość Polski. Nie na darmo bowiem ZS w dniu wybuchu II wojny światowej dysponował pół milionową rzeszą przeszkolonych strzelców.

Czytaj część II

- Wiemy jak potoczyły się losy kraju po II wojnie światowej. W komunistycznych realiach nie mogło być mowy o jakiejkolwiek działalności patriotycznej. Jednak idee strzeleckie przetrwały i tę próbę czas. Skoro więc tylko upadł system komunistyczny, w Polsce od razu odrodził się ruch strzelecki - podkreśla strz. ZS Jędrzej Kubica.

Związek na Podbeskidziu jest skupiony w strukturach, które nazywają się Strzeleckim Obwodem Piechoty Górskiej. To struktura stosunkowo młoda, bo powołana w 2008 roku. Na chwilę obecną w jej ramach działają 4 jednostki strzeleckie: w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Żywcu i Kozach. W trakcie tworzenia są także jednostki w kolejnych miejscowościach. Jak sama nazwa wskazuje SOPG postawił wykorzystać w szkoleniu strzeleckim warunki geograficzne południowych granic kraju, wzbogacając szkolenie o niektóre aspekty działania wojskowych oddziałów piechoty górskiej.

- Trudny teren górski stwarza idealne warunki do szybkiego podniesienia kondycji i sprawności fizycznej oraz odporności psychicznej. Próbą generalną dla każdego strzelca, jest tzw. marsz na Jedlinkę. To marsz, w czasie którego nieustanną wędrówką zdobywa się najwyższe szczyty Beskidu Małego, Beskidu Śląskiego i Beskidu Ży-wieckiego. Po pozytywnym zaliczeniu takiego marszu strzelec otrzymuje prawo noszenia historycznej korpusówki 21. Dywizji Piechoty Górskiej - dodaje strz. ZS Jędrzej Kibica.

Czytaj część III.

Związek Strzelecki to jednak nie tylko wędrówki. Na pierwszym miejscu, niezmiennie od 100-lat jest wychowanie młodzieży. Odbywa się ono poprzez realizację hasła wzniesionego przez samego marszałka Józefa Piłsudskiego: "Każdy obywatel żołnierzem - każdy żołnierz obywatelem".

Wychowanie patriotyczne w ZS różni się jednak od suchych pogadanek szkolnych, które często są dla obecnej młodzieży są nudne. "Strzelec" stawia na praktykę. Młodzi strzelcy poprzez intensywne szkolenia, wyrzeczenia, pokonywanie własnych słabości, poprzez przykład starszych kolegów oraz spotkania ze świadkami historii sami uczą się szacunku i miłości do Ojczyzny.

Szkolenie w ZS jest urozmaicone. Kandydaci do służby strzeleckiej uczą się m.in. musztry, terenoznawstwa, pierwszej pomocy, podstaw taktyki i sztuki przetrwania. Po złożeniu przyrzeczenia strzeleckiego są wdrażani w aspekty łączności, działań saperskich, wspinaczki, strzelectwa z broni sportowej i bojowej.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto