Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Czarne chmury nad Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką

Jacek Drost
FOT. JG
Marszałek województwa chce połączyć Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM. Budzi to protesty.

„Konsekwencją planowanych zmian może być znaczne pogorszenie dostępu do zasobów informacyjnych tej placówki dla nauczycieli, pedagogów i środowiska intelektualnego naszego regionu” - czytamy w stanowisku Rady Pedagogicznej PBW w Bielsku-Białej, dotyczącym planowanego połączenia obu placówek. Tymczasem na Podbeskidziu nie brak głosów, że po likwidacji m.in. Kolegium Nauczycielskiego czy Bielskiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Ekonomicznego z Katowic to kolejny krok w marginalizacji południowej części województwa śląskiego.

W ub. roku PBW obchodziła 65-lecie. Przez te wszystkie lata stała się ważną instytucją na Podbeskidziu. Z jej zasobów korzystają nie tylko nauczyciele i studenci, ale też wielu zwykłych mieszkańców. Pracują w niej wykwalifikowani bibliotekarze, którzy świadczą usługi w PBW w Bielsku-Białej oraz czterech filiach - Cieszynie, Milówce, Skoczowie i Żywcu. Zasoby książkowe, czasopiśmiennicze i audiowizualne liczą około 220 tys. jednostek, a dostęp do nich jest w pełni zautomatyzowany.

Jak wyjaśnia Witold Trólka z Biura Prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, reorganizacja ma polegać na utworzeniu od 1 września br. zespołów z połączenia Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką oraz Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Katowicach.

- Utworzenie zespołów, składających się z placówki doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych, jest zasadne z punktu widzenia ekonomicznego i zmian w funkcjonowaniu tych jednostek. Rozwiązanie takie umożliwi tym placówkom ścisłą współpracę przy realizacji zadania, jakim jest kompleksowe wspomaganie szkół w zakresie wynikającym ze zdiagnozowanych przez szkoły potrzeb - informuje Trólka i dodaje, że utworzenie takich zespołów pozwoli na ujednolicenie sposobu funkcjonowania ośrodków doskonalenia w województwie, bo już w Rybniku i Częstochowie działają ośrodki, w skład których wchodzą: wojewódzka placówka doskonalenia nauczycieli i publiczna biblioteka pedagogiczna.

Radna wojewódzka Ewa Żak uważa, że wzorowanie się na Częstochowie i Rybniku jest błędem. - Placówka w Rybniku jest mała, a placówka w Częstochowie powstała od razu w tej formie organizacyjnej w czasach, gdy istniało samodzielne województwo częstochowskie - stwierdziła radna Żak w interpelacji do marszałka, podkreślając, że połączenie biblioteki z innymi jednostkami zawsze prowadzi do marginalizacji roli biblioteki.

Rada Pedagogiczna PBW obawia się, iż w poszukiwaniu oszczędności skróceniu ulegną godziny pracy, czyli ograniczony zostanie dostęp do zasobów placówki dla czytelników, a także zmniejszone zostaną nakłady na zakup nowości wydawniczych. W sytuacji, kiedy poziom czytelnictwa w Polsce jest dramatyczny, takie plany nie napawają optymizmem i są sprzeczne z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Stanowisko rady podziela NSZZ Solidarność Regionu Podbeskidzie.

- Na razie trwają konsultacje ze związkami zawodowymi - mówi Trólka, dodając, że ostateczną decyzję i tak podejmą radni sejmiku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto