Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Jest pięknie w Parku Włókniarzy i na placu Adama Mickiewicza. Zobaczcie ZDJĘCIA

KL
Rewitalizacja Parku Włókniarzy wraz z placem Adama Mickiewicza w Bielsku-Białej zbliża się ku końcowi. Zobaczcie zdjęcia, na kilkanaście dni przed oddaniem terenu mieszkańcom.

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej przeszedł metamorfozę. Zobaczcie efekty w naszej galerii zdjęć

Na pewno spektakularne zmiany dotyczą terenu nad rzeką Białą, gdzie zamontowano taras, a który można wejść z poziomu chodnika, i schody z siedziskami, które prowadzą do rzeki.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Całkowicie zmienił się też plac Adama Mickiewicza z pomnikiem wieszcza. Miejsce to zostało odtworzone zgodnie z historycznym układem. Powstały tu ogromne rabaty kwiatowe z przewagą róż i różnorodnych traw, a całość od strony północnej i południowej domykają pergole obsadzone wisterią – urokliwą, pnącą rośliną o przepięknych, intensywnych, wrzosowych kwiatach. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekały się remontu, pojawiły się na nich również obecne na historycznych fotografiach potężne donice z piaskowca.

W parku pojawiły się też urządzenia na plac zabaw, pierwsze tak naturalne miejsce do zabawy dla najmłodszych w mieście. Plac jest wyposażony w drewniane urządzenia zabawowe oraz edukacyjne – szkło powiększające do obserwacji liści, ale też w skaczące dyski – platformy na sprężynach, tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową i inne. W sumie to 11 urządzeń.

W Parku Włókniarzy dosadzono drzewa, krzewy i nie tylko...

Do czasu rewitalizacji rosły tam 474 drzewa. Teraz jest ich więcej, gdyż aż 118 zostało dosadzonych. Wśród nich lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Wrażenie robi też liczba krzewów, które zostały posadzone w parku. To aż ponad 6 tys. sztuk, w tym berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje. Podobnie jest z bylinami, jest ich aż ponad 35 tys. - goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków. Do tego ponad 20 elementów ochrony fauny – budki dla ptaków i nietoperzy, schronienia dla jeży, schronienia dla płazów oraz krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi.

- Parkowe alejki to już nie kostka i płyty betonowe, a ponad 5,5 tys. metrów kwadratowych nowych nawierzchni przepuszczalnych, przy nich trzy zdroje do poboru wody, stylowe ławki, kosze na śmieci oraz oświetlenie. Nowe są też drewniane bramy przy wejściach do parku - wyjaśnia Emilia Klejmont z wydziału prasowego magistratu w Bielsku-Białej.

Przy okazji rewitalizacji postawiono także na recykling

Z inicjatywy ogrodnika miejskiego róże z rabaty przed pomnikiem Adama Mickiewicza można było adoptować. Miasto nie miało ich gdzie przesadzić, a dzięki akcji recyklingu kwiaty nadal cieszą oczy tych, którzy zdecydowali się je zaadoptować. Do ponownego użycia trafiły także kosze z tego terenu i ławki. Odzyskana została również kostka brukowa, z której ułożona była jedna z alejek - materiał został oczyszczony i będzie użyty ponownie w innych miejscach, w zależności od potrzeb.

Rewitalizacja Parku Włókniarzy to inwestycja długo oczekiwana. Częścią dokumentacji jest projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku.

Jak wyjaśniła Emilia Klejmont, nad inwestycją, oprócz nadzoru z Urzędu Miejskiego, prowadzony jest zewnętrzny nadzór dendrologiczny. Wśród parkowych drzew jest siedem pomników przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo.

Bielsko-Biała. Jest pięknie w Parku Włókniarzy i na placu Ad...

Rewitalizacja parku jest realizowana w ramach projektu „Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej”. Miasto pozyskało na ten cel 6,2 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy jest ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny oraz park za Ratuszem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto