18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: miasto przymierza się do stworzenia budżetu obywatelskiego

Łukasz Klimaniec
Władze Bielska-Białej przymierzają się do stworzenia budżetu partycypacyjnego, który od kilku miesięcy ma m.in. Dąbrowa Górnicza. Na początek zaplanowano spotkanie z mieszkańcami w sali sesyjnej ratusza.

Wychodząc z domu czy mieszkania w bloku każdy widzi najbliższe cele, jakie można byłoby wykonać: zrobić chodnik, ulicę, plac zabaw, zasadzić drzewo. A te cele nie do końca są zauważane przez radnych czy prezydenta - mówi Roman Matyja, bielski radny PiS o intencji utworzenia budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) w Bielsku-Białej.

Urzędnicy przymierzają się do takiego. W najbliższy czwartek 23 maja o 17.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego zaplanowano właśnie spotkanie z mieszkańcami Bielska-Białej poświęcone budżetowi obywatelskiemu na rok 2014.

Temat budżetu obywatelskiego pojawił się na sesji bielskich radnych w lutym tego roku. Wówczas Roman Matyja w imieniu Klubu Radnych PiS złożył interpelację w tej sprawie.

- Za nią poszedł projekt uchwały, który precyzował, jak ma wyglądać budżet partycypacyjny. Zakładał, by przeznaczyć z budżetu 6 mln zł z podziałem na 30 jednostek organizacyjnych, czyli w tym przypadku rad osiedlowych. Podzielone pieniądze zostałyby przeznaczone na projekty, jakie zgłaszaliby indywidualni mieszkańcy, organizacje pozarządowe, czy rady osiedlowe - mówi Matyja.

Zgłoszony projekt byłby analizowany przez urzędników tylko pod względem formalnym. Ten, który otrzymałby największą ilość punktów, były realizowany.

W odpowiedzi na swoją interpelację Matyja otrzymał pismo Lubomira Zawieruchy, zastępcy prezydenta Bielska-Białej, który wyjaśniał, że choć temat jest ważny i znany, to w Bielsku-Białej najpierw trzeba rozwiązać kwestię ilości rad osiedlowych.
- Dzielenie budżetu na 30 rad osiedlowych jest niemożliwe i nie przyniesie żadnych efektów - argumentował Zawierucha.
Zwrócił też uwagę na kwestię ustalenia priorytetów - kto będzie je ustalał. - Nie może być tak, że zostaną wydzielone pieniądze na budżet obywatelski, a na sesjach będą pojawiały się interpelacje o remont tej czy innej ulicy - zwrócił uwagę.
Podkreślił też, że wydzielenie pieniędzy dla rad spowoduje ograniczenie pieniędzy na ważne zadania inwestycyjne miasta.

Z tym nie zgadza się Roman Matyja. - Zadania ważne dla prezydenta czy dla mieszkańców Bielska-Białej? Przecież mieszkańcy wokół siebie widzą rzeczy, które trzeba wykonać, a których często nie dostrzegają radni i prezydent - dodaje.
Przyznaje, że budżet obywatelski ma na celu także zaktywizowanie rad osiedlowych.

W Polsce budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 roku. W lutym tego roku budżet obywatelski uchwalili radni Dąbrowy Górniczej. I na tym właśnie przykładzie wzorują się bielscy radni PiS.

W Dąbrowie Górniczej mieszkańcy dostali do dyspozycji 5 mln zł. Miasto zostało podzielone na 27 obszarów. Możliwość zgłoszenia projektu ma każdy mieszkaniec, który ukończył 16 rok życia, a jego pomysł poparło co najmniej 15 innych mieszkańców jego dzielnicy. Projekty można zgłaszać od 8 kwietnia do 20 maja. Następnie pracownicy urzędu będą mieli 90 dni na ich weryfikację. Sprawdzą np. czy proponowana inwestycja dotyczy gruntów gminnych, czy jest możliwość współpracy z innym właścicielem terenu, czy w danym miejscu nie jest zaplanowane już jakieś przedsięwzięcie.

- To kolejny krok do zwiększenia udziału mieszkańców we współrządzeniu i współdecydowaniu o sprawach ważnych dla miasta. To również dobra lekcja współodpowiedzialności za podejmowane decyzje - powiedział o budżecie obywatelskim Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak będzie w Bielsku-Białej? Podczas czwartkowego spotkania zostaną zaproponowane zasady oraz tryb przeprowadzenia konsultacji społecznych. Przyjść może każdy.

- Chodzi o to, by podzielić się uwagami, porozmawiać z mieszkańcami i przedstawić ten pomysł jak najszerszemu gronu - mówi Matyja.

Zaznacza, że w dyskusji o budżecie obywatelskim może być brana pod uwagę inna koncepcja, w myśl której mieszkańcy będą chcieli przeznaczyć środki z budżetu partycypacyjnego na realizację inwestycji dotyczącej całego miasta, a nie określonej dzielnicy.

Prace nad odpowiednią uchwałą dotyczącą budżetu prowadzi obecnie Zespół Problemowy złożony z przedstawicieli poszczególnych komisji Rady Miejskiej.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto