Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Na starówce teraz stanie platforma

Jacek Drost
Starówka krok po kroku jest odnawiana. Bielszczanie i turyści coraz chętniej ją odwiedzają
Starówka krok po kroku jest odnawiana. Bielszczanie i turyści coraz chętniej ją odwiedzają Jacek Drost
Około 1,5 mln złotych pochłonie w tym roku dalszy ciąg rewitalizacji bielskiej starówki. Turyści i mieszkańcy powinni być zadowoleni.

- Turyści chętniej korzystają z płyty rynku, z kolei mieszkańcy szukają na starówce miejsc bardziej zacisznych - mówi Jolanta Jędrzejczyk, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rewitalizacji bielskiej starówki.

To głównie z myślą o mieszkańcach, choć nie tylko, w tym roku w ramach programu dofinansowanego przez Unię Europejską prowadzone będą prace w parku Słowackiego oraz na bielskiej starówce. Jak wyjaśnia Jędrzejczyk, zostanie tam wykonany kameralny skwerek przy ul. Schodowej, obok katedry św. Mikołaja. Na nowo zagospodarowany zostanie również zaniedbany obecnie placyk , znajdujący się po przeciwnej stronie rynku, czyli przy ul. Krętej. Powstanie tam platforma widokowa, z której będzie można podziwiać tzw. Bielski Syjon, czyli teren zagospodarowany przez protestantów w XVIII wieku. Obok platformy zostanie także częściowo zrekonstruowany fragment średniowiecznej baszty, który będzie nieco podniesiony, by można było sobie wyobrazić, jak baszta wyglądała.

Do zagospodarowania całej starówki jeszcze daleka droga, bowiem liczy ona ponad 10 hektarów i około 150 budynków, ale jest to kolejny krok, by to miejsce odzyskało dawny blask. Na razie przygotowywana jest procedura przetargowa. Prace ruszą najprawdopodobniej wiosną.

Bielski Syjon to kawał historii

Bielski Syjon to historyczna dzielnica Bielska -Białej, część Górnego Przedmieścia, położona między ulicami Orkana a Frycza-Modrzewskiego. Jego centralną część stanowi plac Marcina Lutra.

Powstał w końcu XVIII w. na terenie wydzielonym z dolnego pastwiska miejskiego na potrzeby miejscowej gminy ewangelickiej. Umożliwił to patent tolerancyjny ogłoszonyw 1781 r. przez cesarza Józefa II. Dzięki temu protestanci mogli zbudować skromną świątynię (dzisiejszy kościół Zbawiciela) i szkołę.

Mimo że wszystkie budowle wykonano skromnie, niewielkim nakładem środków, Bielski Syjon stał się dla ewangelików symbolem przetrwania i odrodzenia. Nazwa Bielski Syjon, przywołująca na pamięć Syjon w Jerozolimie jako prawzór świętego miejsca i skupionej wokół niego społeczności wiernych, została po raz pierwszy użyta w 1782 r. przez pastora Jana Traugotta Bartelmusa. Później Bielski Syjon został rozbudowany.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto