Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Niebezpieczny przejazd kolejowy na ulicy Morelowej. Utknęły tu cztery samochody

KL
Przejazd kolejowy na ul. Morelowej
Przejazd kolejowy na ul. Morelowej Aleksander Szałajko/Wydział Prasowy UMBB
Przejazd kolejowo-drogowy na ulicy Morelowej w Bielsku-Białej jest jednym z trzynastu najniebezpieczniejszych w województwie śląskim. Pomimo oznaczeń i sygnalizatorów, czterokrotnie zdarzyło się, że pociąg Kolei Śląskich przejechał tuż obok samochodu zamkniętego między rogatkami.

Niebezpieczne przejazdy kolejowe na Śląsku. Jeden z nich znajduje się w ciągu ulicy Morelowej w Bielsku-Białej

Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego, w województwie śląskim na czynnie eksploatowanych liniach kolejowych zlokalizowanych jest 980 przejazdów kolejowo-drogowych. 535 takich skrzyżowań oprócz standardowych znaków drogowych posiada dodatkowe zabezpieczenie – sygnalizację świetlną i/lub rogatki. Niemniej jednak spółka Koleje Śląskie odnotowuje dużą liczbę zdarzeń kolejowych, a według ich analizy do niebezpiecznych incydentów dochodzi zwłaszcza na trzynastu przejazdach. Jednym z takich miejsc jest przejazd na ulicy Morelowej w Bielsku-Białej (Mikuszowice Krakowskie).

Jak podał UM w Bielsku-Białej, od początku 2021 roku do końca 2022 roku na przejeździe kolejowo-drogowym kategorii B na ulicy Morelowej – w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku kolejowego Bielsko-Biała Mikuszowice – czterokrotnie zdarzyło się, że pociąg Kolei Śląskich przejechał obok samochodu zamkniętego w obszarze przejazdu.

Powodem incydentów na przejeździe było zignorowanie przez kierowców przepisów ruchu drogowego. Wjazd na przejazd w momencie nadawania przez sygnalizatory świetlne sygnałów zakazujących wjazdu. Tylko dlatego, że obszar pomiędzy szynami a rogatką jest w tym miejscu wystarczający do zatrzymania samochodu osobowego, dotychczas nie doszło do kolizji pociągu z samochodem.

Wyłamanie rogatki

Przedstawiciele Śląskich Kolei często obserwują, że kierowcy, nie znając zasad działania automatycznych zabezpieczeń przejazdów kolejowo-drogowych, liczą na możliwość łatwego wyłamania rogatki przejazdowej w krytycznych sytuacjach i zjechania z obszaru przejazdu przed nadjechaniem pociągu.

Pytanie, jak długo jeszcze tego typu zdarzenia będą kończyć się szczęśliwie? Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to igranie z życiem i zdrowiem nie tylko własnym, ale wszystkich uczestników kolizji na przejeździe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto