18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Nowe wystawy w Galerii Bielskiej BWA już od stycznia

Redakcja
Czesław Wieczorek, Zatrzymany czas, 1965, olej, płótno, 61x75 cm
Czesław Wieczorek, Zatrzymany czas, 1965, olej, płótno, 61x75 cm mat. prasowe
5 stycznia 2012 roku o godz. 18.00 Galeria Bielska BWA otwiera dwie nowe wystawy: Wiktora Górki (1922-2004) - artysty mającego swoje korzenie w Bielsku-Białej, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, artysty przez wiele lat związanego z Meksykiem oraz Czesława Wieczorka, malarza tworzącego od blisko 50 lat niezwykle ekspresyjne, drapieżne w stylu obrazy, będące często komentarzem do ważkich problemów społecznych. Wystawie plakatów Wiktora Górki towarzyszyć będzie wykład o jego życiu i twórczości - 26 stycznia o godz. 17.00, który wygłosi krakowski kolekcjoner Krzysztof Dydo.

Retrospektywna wystawa malarstwa Czesława Wieczorka, artysty tworzącego prace w oryginalnym, bardzo rozpoznawalnym stylu. Jego twórczość naznaczona jest wielką wrażliwością w odczuwaniu problemów społecznych. Jest wyrazem nieustającego protestu artysty, niepokornego, wciąż niepogodzonego z rzeczywistością. Podejmowane wątki tematyczne przedstawia w alegoryczno-apokaliptycznych wizjach. - W swych pracach Czesław Wieczorek podejmuje tematy związane ze skutkami minionej wojny, martyrologią Żydów, religijnością i obyczajowością, nasycając je gorzką ironią i przenikliwym komentarzem do współczesnych wydarzeń. Obrazy te posiadają czytelną i lekko stylizowaną formę. Mocna, zdecydowana kolorystyka dopełnia całości kompozycji – podkreśla Grażyna Cybulska, kuratorka wystawy. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt obrazów artysty, najstarszy, pt. „Zatrzymany czas”, pochodzi z 1965 roku.
Czesław Wieczorek urodził się w 1931 roku w Zawierciu. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom uzyskał w 1958 roku w pracowni prof. Rafała Pomorskiego. Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków jest od 1960 roku. Uprawia malarstwo i grafikę użytkową.
Po studiach pracował w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Katowicach, był także redaktorem graficznym Wydawnictw Górniczo-Hutniczych (Wydawnictwo Śląsk).
Swoje prace prezentował na wielu prestiżowych ogólnopolskich wystawach i konkursach, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Sopocie (1965, III nagroda); Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. Jana Spychalskiego w Poznaniu (1985); Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (1985, 1988). Wielokrotnie uczestniczył w Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień” w Galerii Bielskiej BWA, a także we wszystkich wystawach Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia. Brał także udział w wystawach za granicą (Francja, Niemcy).

Wystawa prac grafika i plakacisty, jednego z twórców polskiej szkoły plakatu, artysty mającego swoje korzenie w Bielsku-Białej. Od lat 50. XX wieku przez blisko trzydzieści lat pracował z największymi polskimi wydawnictwami i dystrybutorami filmów. Projektował plakaty (blisko 300), okładki książek i magazynów, znaki firmowe i druki; uczestniczył w wielu wystawach na całym świecie; jego plakaty i projekty nagradzane były w najważniejszych konkursach polskich i międzynarodowych. Jednym z najbardziej znanych i podziwianych jego plakatów jest projekt do filmu „Kabaret” Boba Fosse’a, z motywem swastyki, którą tworzą obrane w czarne pończochy nogi tancerek kabaretowych i twarz aktora Joela Greya z wyzywającym makijażem, w silnym kontraście z czerwonym tłem (1973).
- Wiktor Górka nie miał nigdy wystawy w swoich stronach rodzinnych. Ta wystawa jest więc z jednej strony spłaceniem długu wobec artysty, z drugiej – próbą przypomnienia i przedstawienia dorobku artystycznego tego wyjątkowego artysty, jednego z największych mistrzów plakatu polskiego drugiej połowy XX wieku, czasu polskiej szkoły plakatu – podkreśla Krzysztof Dydo, krakowski kolekcjoner, właściciel Galerii Plakatu w Krakowie, kurator wystawy.
Na wystawie prezentowanych jest ok. 100 plakatów oraz - niepokazywane dotąd - projekty, szkice, rysunki, pastele i akwarele, a także dokumenty z życia artysty.
Wiktor Górka urodził się 30 listopada 1922 roku w Komorowicach koło Bielska-Białej (zmarł w 2044 roku w Bielsku-Białej). Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Plastycznych, ucząc się malarstwa u Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Kantora. Dyplom z projektowania graficznego uzyskał w 1952 roku w pracowni Jerzego Karolaka. Po studiach przeniósł się do Warszawy.
W 1970 roku wyjechał do Hawany z grupą polskich plastyków, by prowadzić na Kubie warsztaty projektowe, następnie trafił do Meksyku, do którego został zaproszony i z którym związał się na dłużej jako artysta i pedagog. Do połowy lat 90. prowadził zajęcia z rysunku i projektowania plakatu na prestiżowych uczelniach artystycznych i centrach sztuki Meksyku. W kraju tym był niezwykle ceniony jako polski mistrz plakatu, artysta, profesor, ekspert i juror. Podczas Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku w 2000 roku otrzymał najwyższą nagrodę za wkład w rozwój sztuki graficznej Meksyku – Medal a la excelencia José Guadalupe Posada.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto