18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Szkoła Podstawowa nr 25 stawia na kreatywność uczniów

Jacek Drost
W pierwszym rzędzie od lewej : Zofia Gryboś klasa 5b, Wiktor Jędrzejczyk kl. 5 a, Barbara Wojciechowska kl. 5a, Zuzanna Ochodek kl. 5b.  W drugim rzędzie : Anna Gryboś kl. 6a, Beata Wawryków kl. 6a, opiekun mgr Beata Kopacz.
W pierwszym rzędzie od lewej : Zofia Gryboś klasa 5b, Wiktor Jędrzejczyk kl. 5 a, Barbara Wojciechowska kl. 5a, Zuzanna Ochodek kl. 5b. W drugim rzędzie : Anna Gryboś kl. 6a, Beata Wawryków kl. 6a, opiekun mgr Beata Kopacz. Jacek Drost
„Cyg@netka" - czy mówi Wam coś to słowo? W pierwszej chwili nasuwa się skojarzenie z Cyganami, ich kolorowymi wozami, barwnym życiem, piękną muzyką... Ale tak nie jest.

To tytuł gazetki, którą redagują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 25 im. ks. Jana Twardowskiego, która znajduje się w bielskiej dzielnicy... Cygański Las.

- Nazwa "Cyg@netka" wzięła się stąd, że szkoła mieści się w Cygańskim Lesie. Tytuł pochodzi od słowa Cyga, jak Cygański Las oraz net, bo nasza gazeta ukazuje się w internecie - wyjaśnia nauczycielka Beata Kopacz, opiekunka Koła Dziennikarskiego w SP nr 25. Dodaje, że najpierw w szkole ukazywała się drukowana gazeta "Ekspresik Uczniowski".

- Przez przypadek trafiłam na platformę Junior Media i pomyślałam, że to będzie coś fajnego dla uczniów, coś co pomoże rozwijać ich talenty. To był strzał w dziesiątkę - wspomina nauczycielka.

Dwa lata temu powstała redakcja "Cyg@netki". Do zespołu redakcyjnego weszli głównie uczniowie z klas IV - VI. Przymusu nie było, redakcję tworzą tylko ludzie interesujący się pisaniem, współczesnymi mediami, współczesnym światem, chcący działać...

KLIKNIJ PONIŻEJ, CZYTAJ CZĘŚĆ II

Wiktor Jędrzejczyk postanowił dołączyć do "Cyg@netki", bo - jak zdradza - ma talent do pisania wypracowań. - Poza tym dziennikarstwo mnie "kręci", lubię wszystkiego dowiadywać się pierwszy. Może to czego uczę się w redakcji kiedyś mi się przyda - opowiada Wiktor.

Początki działania redakcji nie były łatwe - młodzi redaktorzy musieli się nauczyć obsługi nowoczesnego sprzętu oraz platformy internetowej, poznać podstawy dziennikarstwa, wypracować sposoby przygotowywania kolejnych numerów, ale wysiłek, zaangażowanie, zapał do działania opłaciły się, bo teraz radzą sobie bardzo dobrze. Wszystko przygotowują do gazety sami, od czasu do czasu korzystając jedynie z pomocy informatyka.

--Nasze spotkania musimy dostosowywać do planu lekcji, więc spotykamy się w piątki rano, a na co dzień kontaktujemy się mejlowo - dodaje Beata Kopacz. Podkreśla, że dużą wagę przywiązują do kontaktów osobistych, więc czasami omawiają niektóre rzeczy na przerwach.

"Cyg@netka" ukazuje się co dwa miesiące, od przyszłego roku szkolnego będzie miesięcznikiem. Teksty do niej mogą pisać wszyscy uczniowie, nie tylko redaktorzy. O czym piszą? Zuzia Ochodek mówi: To zależy od tego, co wymyślimy na tak zwanej burzy mózgów. Ktoś rzuca pomysł, my dodajemy do niego swoje pomysły i tak planujemy tematy dotyczące życia szkoły, ale nie tylko - mówi Zuzanna.

Jej redakcyjna koleżanka, Ania Gryboś dodaje, że często piszą o swoich zainteresowaniach. Ona sama do następnego numeru zamierza napisać artykuł pod tytułem "Książka czy komputer?", a drugi z życia szkoły - "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia".

Z kolei Basia Wojciechowska przygotowuje m.in. artykuł o tym, jaki wpływ na nasze samopoczucie mają barwy. Członkowie zespołu redakcyjnego podkreślają, że najważniejsza w robieniu gazetki jest kreatywność.
--Dla mnie najfajniejszy jest natomiast moment, kiedy po długiej pracy nad tekstem można go wreszcie zamieścić na stronie - zwierza się Wiktor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto