Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Szlakiem bielskich szopek. Zapraszamy do wędrówki

MAM
MAM
To jeden z ostatnich momentów, by zobaczyć stajenki w bielskich kościołach. Zachęcamy dziś do wycieczki szlakiem bielskich szopek.

Budowanie szopki to jeden z najpopularniejszych elementów bożonarodzeniowej tradycji. W Polsce chyba nie ma kościołów, w których w okresie Bożego Narodzenia nie byłoby stajenki ze żłóbkiem, Jezusem i figurkami Matki Bożej, św. Józefa, pasterzy i zwierząt.
Spacer szlakiem bielskich szopek to wyzwanie, zwłaszcza gdy chce się wszystkie zobaczyć jednego dnia. To możliwe, ale wydaje się, że lepiej podzielić wędrówkę na kilka części, by w spokoju i zadumie delektować się tym, co zbudowały bielskie parafie. Nad Białą mamy 22 kościoły katolickie i w każdym z nich zobaczymy szopkę. Każda cieszy się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci. Jedne są skromne, inne rozbudowane, ale wszystkie przyciągają uwagę kolorystyką i oświetleniem.
Zwiedzanie można rozpocząć od kościoła pw. św. Barbary w Mikuszowicach. Następnie warto zobaczyć szopki w parafiach pw. Matki Bożej Pocieszenia w Straconce i Chrystusa Króla na Leszczynach. W dalszej kolejności można odwiedzić kościół św. Józefa na Złotych Łanach, kościół Narodzenia NMP w Lipniku, kościół św. Brata Alberta przy ul. Norwida i kościół Opatrzności Bożej w Białej. Stąd łatwo dojechać do Hałcnowa do parafii pw. Nawiedzenia NMP, a następnie do Komorowic. Kolejnym punktem powinien być kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Krausa. Z tego miejsca można skierować się do centrum miasta do kościoła NSPJ przy dworcu PKS, a później do Starego Bielska do kościoła pw. św. Stanisława. Stąd niedaleko do parafii pw. św. Pawła Apostoła w os. Polskich Skrzydeł i Wapienicy, gdzie znajduje się parafia pw. św. Franciszka z Asyżu. Kościół w Wapienicy jest najbardziej wysuniętym punktem na zachód naszej wędrówki, dlatego też wracamy w kierunku centrum i po drodze odwiedzamy kościół pw. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach. Stąd niedaleko do Kamienicy i kościoła pw. św. Małgorzaty i kościoła pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim. Teraz kierujemy się w stronę Szpitala Wojewódzkiego, gdzie jest kościół pw. św. Andrzeja Boboli, a następnie do Cygańskiego Lasu, gdzie można podziwiać szopkę w kościele pw. NMP Królowej Świata. Z tego miejsca wracamy w kierunku centrum, skręcamy w ul. Michałowicza, a następnie w ulicę NMP Królowej Polski, gdzie mieści się kościół Salwatorianów. Wędrówkę kończymy w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy i katedrze św. Mikołaja. Jak się podobało?
Jeśli nie masz czasu na taki spacer, zachęcam do obejrzenia zdjęć bielskich szopek tutaj. Zachęcamy też do zagłosowania na najpiękniejszą szopkę w Bielsku-Białej tutaj

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto