Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Szpital Wojewódzki pod Szyndzielnią proponuje śmiechoterapię i zabiegi relaksacyjne.

KLM
KLM
Śmiechoterapia, zabiegi relaksacyjne, ćwiczenia na cykloergometrach i masaże w basenie. Wygrana bitwa z rakiem to początek mozolnego powrotu do normalności. Na szczęście w Bielsku-Białej pacjenci mają na to szansę. Gdzie? W Szpitalu Wojewódzkim pod Szyndzielnią! - pisze Łukasz Klimaniec

Jedyny w Beskidach dzienny Oddział Rehabilitacji Onkologicznej funkcjonuje w Szpitalu Wojewódzkim. Stwarza możliwość kontynuowania rehabilitacji rozpoczętej w Beskidzkim Centrum Onkologii im. Jana Pawła II. To ważna informacja dla pacjentów, którzy wygrali bitwę z nowotworem. Bo nawet po dwóch lub trzech latach od jej zakończenia mogą bez większych problemów podjąć rehabilitację.
- Po kompleksowym leczeniu nowotworu pacjenci są wyczerpani. Taka rehabilitacja ma pomóc im wrócić do formy -podkreśla lekarka Marzena Maszewska-Szucs, kierowniczka dziennego Zakładu Rehabilitacji Onkologicznej. - Liczymy też na to, że będziemy w stanie nauczyć pacjentów, jak ważna jest aktywność ruchowa, jaką rolę pełni w leczeniu nowotworowym. Pacjent rehabilitowany żyje dłużej i jakość jego życia jest lepsza - zaznacza.
Dominują Amazonki
Na terenie Szpitala Wojewódzkiego działa zakład rehabilitacji, w którym znajdują się poradnia rehabilitacyjna, pracownia fizjoterapii, w której wykonuje się zabiegi lecznicze i fizykoterapeutyczne (leczenie ruchem). Od kilku lat działają oddziały dziennie - rehabilitacji kardiologicznej i ogólnoustrojowej. Teraz doszedł zakład rehabilitacji onkologicznej. Dzienne oddziały tym różnią się od stacjonarnych, że pacjenci nie nocują w szpitalu i nie jedzą tu posiłków. Zwykle zjawiają się rano i przez kilka godzin uczestniczą w zajęciach. Dominują panie, wiele z nich związanych jest z Amazonkami, czyli bielskim stowarzyszeniem kobiet po mastektomii. Ale nie tylko. Nie brak pacjentek z innymi dolegliwościami, które dzięki rehabilitacji odzyskują siły.
- Ćwiczymy na rowerkach, mamy spotkania z psychologiem, jest gimnastyka zbiorowa, basen, a nawet masaż podwodny - mówią Olga Machalica, Alicja Pukas, Maria Wandzel i Helena Wolna. - Każdy dzień ma inny temat. Dowiadujemy się, jak ważne jest odżywianie, styl życia, oddychanie przeponą, a nawet psychiczne nastawienie - wyjaśniają. Bo w ramach rehabilitacji onkologicznej nie może zabraknąć psychologii.
- Dziś wiadomo, że wszystko, co dzieje się w psychice człowieka wpływa na każdą jego komórkę. To naturalne sprzężenia zwrotne - mówi psycholog Barbara Pasowicz. - W ramach rehabilitacji zajmujemy się wszystkimi czynnikami, które sprzyjają zdrowiu. Każdy człowiek posiada swoje zasoby. Uruchomienie ich powoduje, że człowiek zdrowieje - dodaje.
Wystarczy skierowanie
Zajęcia bywają bardzo różne - od zabiegów relaksacyjnych, poprzez zajęcia podnoszące odporność, do użycia sztuki, muzyki, twórczości, a nawet śmiechoterapii. Nic dziwnego, że pacjentki biorące udział w zajęciach często proszą, by trwały one dłużej, niż zwykle. Są także wykłady wtórnej profilaktyki oraz jest ułatwiony kontakt z lekarzem.
Na oddział przyjmowani są pacjenci ze skierowaniem, które może wystawić lekarz specjalista lub lekarz rodzinny.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto