Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko historycznie oznaczone, czyli powstaje System Informacji Miejskiej

KLM
Do końca października w Bielsku-Białej 137 zabytkowych miejsc zostanie oznaczonych efektownymi tablicami. Będą też podświetlane mapy z propozycją ciekawych szlaków

Wiecie którędy przez Bielsko i Białą dyliżanse jeździły z Wiednia do Lwowa? W którym miejscu znajdowała się fabryka sukna Jana Gottlieba Bathelta? Albo jak przed stu laty wyglądała ulica Cieszyńska? Tego można dowiedzieć dzięki Systemowi Informacji Miejskiej (SIM). W ramach projektu, jaki właśnie kończy realizować Wydział Promocji Miasta bielskiego Ratusza, do końca października w mieście zostanie oznaczonych łącznie 137 obiektów.

Brązowe tablice z informacją w dwóch językach (po polsku i angielsku) oraz historycznymi rycinami znajdą się na ścianach budynków oraz jako tzw. moduły wolnostojące będą zamontowane w wybranych historycznych ciekawych miejscach.
Piotr Kening z Muzeum w Bielsku-Białej, twórca siedmiu szlaków tematycznych, na których oznaczone zostały wybrane zabytki, nie ukrywa, że punktem wyjścia był przewodnik "dziedzictwo kulturowe Bielska-Białej" opracowane przez Stowarzyszenie Olszówka.

- Wraz z Bogusławem Chorążym rozwinęliśmy to twórczo, dzięki czemu powstały szlaki i opisy nie tylko budynków, ale i ulic oraz rynku. Mieszkańcy i turyści dzięki temu mają okazję poznać szczegółowo historię miasta podążając wybranymi szlakami. Świetnym uzupełnieniem będzie przewodnik, jaki zostanie wydany - wyjaśnia.

Ewa Kozak z Wydziału Promocji Miasta podkreśla, że autorzy SIM, Towarzystwo Projektowe z Warszawy, zaprojektowali system specjalnie dla Bielska-Białej. Dlatego kolorystyka oznaczeń jest bardziej stonowana i elegancka.
Twórcy SIM zgodnie z unijnym projektem skupili się na informacjach użytecznych dla turystów i mieszkańców. Stąd tablice na ścianach tzw. moduły historyczne, słupki z tablicami wyznaczającymi kierunek do zabytków, a także podświetlane mapy, na których można znaleźć aktualny plan np. śródmieścia oraz rozmieszczone w nim zabytkowe dziedzictwo. W ramach programu pilotażowego powstały dwie takie mapy - są na placu Chrobrego oraz placu Ratuszowym. Docelowo znajdą się w jeszcze dziesięciu innych miejscach m.in. dworcu kolejowym oraz okolicy hotelu President.

Szlaki tematyczne, jakie powstały przy współpracy z bielskimi historykami Piotrem Kenigiem i Bogusławem Chorążym to "Szlak średniowiecznego Bielska", "Od grodziska do miasta", "Trakt cesarski", "Mały Wiedeń", "Zabytki przemysłu i techniki", "Polski ruch narodowy", a także szlaki związane z wyznaniami - "Katolicy w Bielsku-Białej", "Śladami ewangelików" i "Szlak kultury żydowskiej".
I tak np. trakt cesarski pokazuje Bielsko z epoki przedindustrialnej wiodąc trasą, jaką kursowały dyliżanse przez Bielsko z Wiednia do Lwowa. A więc, ulica Cieszyńska, Stary Rynek, ul. Wzgórze, ul. 11 Listopada. Przy skrzyżowaniu z ul. Żywiecką trakt cesarski na Kraków, a drugi na Żywiec.

"Mały Wiedeń" z kolei prezentuje miasto przemysłowe z efektowną architekturą mieszkalną, willami, ulicami i obiektami komunalnymi. Można zobaczyć szkoły, szpital, koszary.
Na szlaku "Zabytków i przemysłu i techniki" można zobaczyć m.in. dawne budynki fabryczne, dom tkacza, ale nie tylko. Są także stara i nowa remiza straży pożarnej w Białej i Bielsku.
Wybierając szlak poświęcony polskiemu życiu narodowemu przejdziemy przez polskie szkoły w Białej, ul. Legionów i Komorowicką, a więc tam, gdzie znajdowały się Czytelnia Polska, Dom Polski i gdzie stoi budynek dawnego Gimnazjum im. Piłsudskiego, obecne LO im. Kopernika.

W wędrówkach tymi szlakami pomoże przewodnik, jaki zostanie wydany. Znajdą się w nim mapa oraz porady, jak najlepiej zwiedzić miasto, by poznać jego historię. Przewodnik będzie wydany w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i słowackim

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto