Bielszczanka Anna Celińska z dwoma medalami mistrzostw Polski w biegach górskich

KL
archiwum zawodniczki
Bielszczanka Anna Celińska w ciągu dwóch dni zdobyła dwa złote medale mistrzostw Polski w biegach górskich. W klasyfikacji indywidualnych MP seniorów są to już w jej dorobku medale numer 35. i 36.

Imprezy mistrzowskie odbyły się w ramach festiwalu biegów górskich Pieniny Ultra-Trail zorganizowanego 21-23 kwietnia.

Reprezentantka Klubu Sportowego Sprint Bielsko-Biała w piątek stanęła na starcie PZLA Mistrzostw Polski Seniorów w Biegu Górskim Vertical (dawniej bieg alpejski pod górę, zmiana nazwy ze względu na to, że były to eliminacje do Mistrzostw Świata Vertical). Zawody przeprowadzono na trasie z Tylmanowej na Lubań (1211 m n.p.m.) w Gorcach. Parametry tej trasy są naprawdę imponujące - dystans to tylko 6,5 km, a przewyższenie aż +920/-90 m.

Bielszczanka spisała się na złoty medal, osiągając świetny czas 46:45. Prawie 2 minuty później przybiegła Mirosława Witowska (48:38), a brązowy medal zdobyła Beata Mazan (50:10). Wynik Anny Celińskiej jest doskonały, tym bardziej że przy starcie wspólnym z mężczyznami zajęła 8. miejsce w MP seniorów i to w naprawdę mocnej stawce. W tej klasyfikacji jeszcze nigdy nie była tak wysoko - 2 lata temu w Międzygórzu ustanawiają kobiecy rekord trasy na Biegu na Śnieżnik, zajęła 9. miejsce.

W drugich zawodach rozgrywanych w sobotnie popołudnie Anna Celińska dodała do swojej bogatej kolekcji medalowej kolejny złoty krążek, wygrywając PZLA Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie, będące jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Świata Classic Up & Down (bieg góra-dół, zwany również biegiem anglosaskim).

Start zawodów umiejscowiony był w Jaworkach na parkingu przy Wąwozie Homole, wybiegało się do Schroniska Pod Durbaszką, potem na Wysoki Wierch (899 m n.p.m.), gdzie rejestrowano czas do premii górskiej, a dalej na zachód pagórkowatą granią Małych Pienin, by ostatecznie zbiec do Szczawnicy, gdzie meta była umiejscowiona przy ujściu Grajcarka do Dunajca. Dystans wynosił 10,8 km, przewyższenie +530/-660 m.

Doświadczona Anna Celińska pobiegła całą tę trasę po profesorsku

Zaczęła bardzo spokojnie, żeby rozruszać mięśnie po morderczym biegu poprzedniego dnia, po czym po kilometrze podbiegu wyszła na prowadzenie i uzyskała dużą przewagę, szczególnie na krótkim i stromym odcinku od przełęczy na Wysoki Wierch, gdzie osiągnęła niesamowity czas 3:14, za który zdobyła dodatkowo premię górską (liczył się czas pokonania tego odcinka). Przewaga nad drugą zawodniczką wynosiła tam 51 sekund i od tego czasu bielszczanka biegła nadal mocno, ale kontrolowała przebieg rywalizacji, by bez większego ryzyka dowieźć (a właściwie dobiec) zwycięstwo do mety w Szczawnicy. Uzyskała czas dokładnie 52 minuty, druga Paulina Tracz straciła do niej ostatecznie 42 sekundy, a trzecia na mecie Sylwia Kapusta-Szydłak dobiegła w czasie 53:51.

W tych samych zawodach bardzo dobrze spisał się również bielszczanin Marcin Kubica, który zdobył srebrny medal MP z czasem 42:19, zaledwie o 7 sekund ustępując Michałowi Olejnikowi, za to wyprzedzając Piotra Łobodzińskiego (42:46), zdobywcę górskiej premii wśród mężczyzn.

Przypomnijmy, że Anna Celińska od wielu lat dominuje w biegach górskich w Polsce. Przez ostatnie 2 lata wygrała wszystkie zawody w górach, w których wystartowała. Największym sukcesem międzynarodowym bielszczanki jest brązowy medal MŚ w Długodystansowym Biegu Górskim, który wywalczyła w 2013 r. Świetny występ w obu biegach mistrzowskich zapewnił jej kwalifikację do MŚ w Biegach Górskich, które odbędą się 6-10 czerwca w austriackim Innsbrucku.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?