Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Browar Zamkowy w Cieszynie zostanie zamknięty! Grupa Żywiec potwierdza tę informację

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Browar Zamkowy w Cieszynie warzy piwo od 1846 roku. Jest ledwie 4 lata młodszy od słynnego browaru w Pilznie. Przeglądaj gestem lub za pomocą strzałki
Browar Zamkowy w Cieszynie warzy piwo od 1846 roku. Jest ledwie 4 lata młodszy od słynnego browaru w Pilznie. Przeglądaj gestem lub za pomocą strzałki Łukasz Klimaniec
Grupa Żywiec zamyka Browar Zamkowy w Cieszynie – poinformował w środę 23 września na swoim blogu blog.kopyra.com Tomasz Kopyra, członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Informację potwierdziła Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec S.A. - Poinformowaliśmy dziś pracowników Browaru Zamkowego Cieszyn o zamiarze zamknięcia browaru do końca pierwszego kwartału 2021, jeśli do tego czasu nie znajdzie się nabywca zainteresowany przejęciem spółki od Grupy Żywiec - przyznała.

Tomasz Kopyra, członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych i autor bloga blog.kopyra.com poinformował w środę 23 września, że Grupa Żywiec zamyka Browar Zamkowy Cieszyn. Zastrzegł, że w tej sprawie nie pojawiła się żadna oficjalna informacja, ale z kilku niezależnych źródeł dotarły do niego takie wieści. Ale informację tę potwierdziła nam Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec S.A.

- Poinformowaliśmy dziś pracowników Browaru Zamkowego Cieszyn o zamiarze zamknięcia browaru do końca pierwszego kwartału 2021, jeśli do tego czasu nie znajdzie się nabywca zainteresowany przejęciem spółki od Grupy Żywiec. Aktywnie działamy w kierunku sprzedaży i jest naszym priorytetem, aby do takiej transakcji doprowadzić – zaznaczyła Brzezińska.

Grupa Żywiec zamyka Browar Zamkowy Cieszyn: pandemia zrobiła swoje

Brzezińska wyjaśniła zarazem, że zamiar ten jest podyktowany przeciwnościami rynkowymi wzmocnionymi dodatkowo przez pandemię.

- Segment piw rzemieślniczych, w którym działa browar został dotknięty przez związane z pandemią ograniczenie sprzedaży w gastronomii oraz zmianę zainteresowań konsumentów ze specjalności w kierunku dużych, znanych marek – przyznała Brzezińska.

Zwróciła także uwagę, że dodatkowo przy narastających wyzwaniach rynkowych związanych z malejącą rentownością rynku piwa oraz wzrostem udziału mniej rentownych kanałów sprzedaży, Grupa Żywiec musi znacząco poprawić pozycję konkurencyjną.

- Oznacza to, że musimy skoncentrować wszystkie zasoby na kluczowych obszarach i segmentach wzrostu, rezygnując z części aktywów, którym nie bylibyśmy w stanie zapewnić niezbędnych inwestycji w przyszłości. Jest to dla nas trudny proces zważywszy na pracowników, jak i na dziedzictwo browaru w Grupie Żywiec i w rozwoju piwowarstwa. Będziemy go prowadzić z pełnym szacunkiem i w dialogu z pracownikami i związkami zawodowymi – podkreśliła.

Zamknięcie Browaru w Cieszynie? To zbrodnia!

Tomasz Kopyra w swoim blogu ocenił sprawę ostro: - Jeśli do tego dojdzie, że zostanie zamknięty Browar Zamkowy Cieszyn i nie będzie tam warzone piwo, to będzie to zbrodnia! Zbrodnia na dziedzictwie kulturowo-przemysłowym, zbrodnia dla Śląska Cieszyńskiego, zbrodnia przeciw piwowarstwu polskiemu – podkreślił.

Przypomniał, że Browar Zamkowy w Cieszynie działa niemal w taki sam sposób, jak w chwili swojego założenia, czyli w 1846 roku! Aby uzmysłowić powagę sytuacji porównuje, że w 1842 roku został założony słynny browar w Pilznie - a Pilsner Urquell szczyci się swoją historią sięgającą 1842 roku. Tymczasem Browar Zamkowy w Cieszynie powstał raptem cztery lata później - w 1846 r. i jest starszy, niż browar w Żywcu.

Nie przeocz

Kopyra jest zdania, że gdyby Grupa Żywiec zamknęła Browar Zamkowy w Cieszynie, koszty wizerunkowe tej decyzji byłyby dla niej ogromne. W swojej wypowiedzi w blog.kopyra.com ocenił, że Grupa Żywiec nie potrafiła wykorzystać potencjału cieszyńskiego browaru.

- Browar w Cieszynie jest mały, mniej efektywny, ale można było tu warzyć piwo w każdym stylu. Zamknięcie takiego browaru, o takim dziedzictwie, to zbrodnia przeciw piwowarstwu polskiemu. Przecież to żywy działający skansen, który można pięknie wykorzystać i na tym zarabiać – powiedział.

Sprawą natychmiast zainteresowała się burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, która na swoim facebookowym profilu oznajmiła, że w czwartek 24 września spotyka się w tej kwestii z prezesem zarządu Browaru Zamkowego w Cieszynie Michałem Peschakiem. - Browar był, jest i będzie ważny dla nas Cieszyniaków! – podkreśliła stanowczo.

Kopyra przypomniał, że Browar Zamkowy w Cieszynie został ograbiony ze swojej najbardziej znanej marki – Brackie. W listopadzie 2018 roku Grupa Żywiec potwierdziła, że piwo Brackie Cieszyn, warzone w Browarze Zamkowym Cieszyn, nie będzie już sprzedawane w butelkach. Grupa Żywiec zdecydowała się zakończyć produkcję w takiej formie.

Browar Zamkowy w Cieszynie i jego bogata historia

Historia cieszyńskiego browaru sięga 1659 roku – wtedy w pobliżu Wieży Piastowskiej zarząd habsburskiej Komory Cieszyńskiej zdecydował o budowie pierwszego browaru zamkowego. W 1846 roku w związku z założeniem na Górze Zamkowej romantycznego parku, browar został przeniesiony w nowe miejsce, na fundamenty północnych obwarowań zamku.

Wtedy wybudowany został na zamówienie arcyksięcia Karola Ludwika jako czteroskrzydłowy, prostokątny budynek z dziedzińcem pośrodku. Szybko zyskał opinię „jednej z najwspanialszych siedzib produkcji piwa na Morawach i Śląsku austriackim”.

Browar Zamkowy w Cieszynie został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia z napędem parowym oraz równie nowatorską aparaturę chłodniczą systemu Bollingera. Pod browarem, a także samą Górą Zamkową wydrążono obszerne, często dwukondygnacyjne piwnice do składowania piwa. Wszystko to pozwoliło na niebagatelną roczną produkcję wynoszącą około 34.000 hektolitrów - w tym czasie arcyksiążęcy browar w Żywcu produkował około 18.000 hl piwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto