Niech zadecydują mieszkańcy. Najpierw referendum, potem kolejne decyzje
Czy jest Pan/Pani za tym, aby na terenie Miasta Bielska-Białej, w obrębie osiedla Wapienica, Gmina Bielsko-Biała zleciła budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów? - to pytanie, na które odpowiedzą bielszczanie, jeśli dojdzie do referendum.
O takie rozwiązanie zabiegają radni z klubu Nieżależni.BB, którzy na konferencji prasowej w poniedziałek, 11 kwietnia, przybliżyli szczegółowo kwestie związane z tą tematyką.
Na ten moment wniosek znajduje się w biurze Rady Miejskiej. Będzie procedowany na najbliższej sesji, która odbędzie się 21 kwietnia. W przypadku, gdyby zyskał poparcie Rady Miejskiej, referendum ws. budowy spalarni odbyłoby się 5 czerwca. Termin ten wynika z ustawy.
- Mieszkańcy powinni mieć prawo do wypowiedzenia się w sprawie, która ich dotyczy. Prezydent Jarosław Klimaszewski na samym początku poparł pomysł przeprowadzenia referendum. Dobrze, aby dotrzymał słowa w tej sprawie - powiedział podczas konferencji radny Jerzy Bauer, który dodał również, że przeprowadzenie dużo wcześniej tego referendum zaoszczędziłoby konfliktów społecznych, jakie obserwujemy w mieście na tym tle. To samo dotyczy wielu wydatków związanych z analizami, dokumentacją czy jednostronną akcją promującą ideę budowy spalarni. Dotychczasowe koszty wynoszą już około pół mln zł.
Nie przeocz
- Święconka będzie kosztować 12 procent więcej niż w zeszłym roku. Gdzie najtaniej?
- Szkło z PRL-u osiąga zawrotne ceny. W wielu domach są prawdziwe skarby
- Mieszkania z rynku wtórnego w największych miastach w województwie śląskim
- Ten budynek wkrótce zniknie z krajobrazu Katowic. Zobaczcie ostatnie zdjęcia!
Niezależni.BB już na początku 2020 roku zwracali uwagę na to, że referendum lokalne stanowi najlepsze narzędzie do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnej budowy spalarni. Wcześniej jednak złożenie wniosku uniemożliwiała pandemia.
- Od zawsze nasze stowarzyszenie opowiada się za obywatelskimi, oddolnymi rozwiązaniami, które oddają decyzje w ręce mieszkańców. Przeprowadzenie referendum zwiększy aktywność obywatelską i pobudzi realną dyskusję na ten temat - podkreślił radny Tomasz Wawak.
Występuje natomiast obawa, że frekwencja może okazać się niewystarczająca do stwierdzenia ważności referendum.
- Wtedy wynik ułatwi decyzję radnym, którzy wówczas będą musieli ją podjąć w głosowaniu na sesji Rady Miejskiej - mówił T. Wawak.
Jak uzupełnił Jerzy Bauer, dyskusja o spalarni trwa już dwa lata, a mieszkańcy doskonale znają ten temat. Przypomniał on także sprawę przyszpitalnej spalarni odpadów medycznych w Mikuszowicach Śląskich sprzed kilku lat.
- Pamiętam, ile emocji budził wówczas tamten temat. Procedura była łudząco podobna do tej dzisiejszej. Najpierw decyzje urzędnicze, a później rozmowa z mieszkańcami oczywiście z pozycji wszechwiedzących. Nawet głosy przeciwne ówczesnych autorytetów np. prof. Jerzego Gduli z Politechniki Gliwickiej nie powstrzymały budowy. Niestety, czas potwierdził obawy mieszkańców i po długotrwałej walce spalarnię zamknięto. Czy dzisiaj mieszkańcy Mikuszowic Śląskich i części Kamienicy mogą mieć zaufanie do obecnych włodarzy miasta? - pytał.
Z kolei prezes Niezależnych.BB Jarosław Zięba zwrócił uwagę na brak odpowiednich konsultacji społecznych w sprawie spalarni. Także przypomniał, że niedawno wojewoda śląski uchylił uchwałę bielskiej Rady Miejskiej w sprawie Programu Ochrony Środowiska dla Bielska-Białej na lata 2021-2024. O tej decyzji, pisaliśmy już wcześniej TUTAJ.
Co istotne, prezydent Bielska-Białej także chce referendum, ale na późniejszym etapie. Twierdzi bowiem, że najpierw konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. A to w opinii radnych z klubu Niezależni.BB już za bardzo posunięte kroki, gdyż - jak twierdzą - pierwsze powinno być referendum, potem kolejne decyzje.
Protest w Bielsku-Białej przeciwko budowie spalarni odpadów ...
W sprawie spalarni wygląda również na to, że nie jest rozważana inna lokalizacja poza Wapienicą. Wcześniej myślano jeszcze np. o strefie przemysłowej w Komorowicach. Jak się jednak okazuje, to Wapienica ma potrzebną infrastrukturę oraz odpowiednie drogi do przewożenia 100 tys. ton odpadów w ciągu roku.

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?