MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budzistowo, jak tysiąc lat temu, stanie się podgrodziem

Łukasz Gładysiak
Na terenie obozowiska w Budzistowie staną m.in. stanowiska dawnych rzemieślników.
Na terenie obozowiska w Budzistowie staną m.in. stanowiska dawnych rzemieślników. Rekografia
W pierwszy weekend września Budzistowem zawładną odtwórcy historyczni. Muzeum Oręża Polskiego oraz Gmina Kołobrzeg zapraszają na II Festiwal Wczesnośredniowieczny.

- Postanowiliśmy po raz kolejny przypomnieć o historycznej rękojmi Budzistowa, czyli przedlokacyjnego Kołobrzegu. Wszak to właśnie w tym miejscu, ponad tysiąc lat temu funkcjonował jeden z najważniejszych ośrodków Pomorza. To tutaj po Zjeździe Gnieźnieńskim powstało również biskupstwo - wyjaśnia Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego.

Po raz drugi placówka ta, przy współpracy z Gminą Kołobrzeg oraz Stowarzyszeniem Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza organizuje Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo - dawny Kołobrzeg”. Trwać będzie 5 i 6 września na łące przy ul. Kasztanowej w Budzistowie.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy są życie i tajemnice podgrodzia.

- Wybraliśmy go nieprzypadkowo. Teren wydarzenia pokrywa się z przestrzenią zagospodarowaną w X i XI w. między innymi przez rzemieślników, stanowiącą jedną z wysuniętych części grodu Kołobrzeg - mówi koordynator merytoryczny festiwalu, Michał Ostrowski z gryfickiego Mohortu.

Na terenie stworzonego przez odtwórców obozowiska historycznego będziemy mieli szansę poznać w jaki sposób żyli i pracowali dawni kołobrzeżanie. Przez cały weekend pracować tam będzie między innymi cieśla, snycerz, kowal czy solnicy. Nie zabraknie stanowisk rybaków i myśliwych; posłuchamy także wczesnośredniowiecznych bardów i spróbujemy pokarmów przygotowanych technikami sprzed tysiąca lat.

- Wszystko po to, żeby w jak najbardziej plastyczny sposób przybliżyć czasy jednego z najwybitniejszych, polskich władców, Bolesława Chrobrego, dzięki któremu tak naprawdę rozkwitał Kołobrzeg - uzupełnia dyrektor Ostasz.

Nie zabraknie rzecz jasna widowiskowych prezentacji przygotowanych przez wojowników.W ramach obozowiska funkcjonować będzie ponadto strefa edukacyjna. Znajdą tam zajęcie nie tylko najmłodsi goście festiwalu. Uczestnicy i zaproszeni goście czytać będą na głos powieść autorstwa kołobrzeskiej pisarki, Elżbiety Cherezińskiej p.t.: „Gra w kości”, traktujące o czasach naszego pierwszego króla.

W niedzielę przed południem zaplanowano panel referatowy z udziałem badaczy wczesnego średniowiecza.

Wstęp na teren festiwalu będzie bezpłatny jednak ze względu na obowiązujące przepisy oraz wytyczne związane z pandemią Covid-19 zostanie wygrodzony. Wejdziemy tam poprzez specjalnie stworzoną śluzę, w której zwiedzający będą poddawali się dezynfekcji pod okiem przeszkolonego personelu.

Jednorazowo na terenie wydarzenia nie będzie mogło przebywać więcej niż 150 osób, włączając zarejestrowanych uczestników.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto