Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenny park przy ulicy Żywieckiej w Bielsku będzie rewitalizowany

Wanda Then
Zabytkowy park jest dobrze widoczny od ul. Żywieckiej
Zabytkowy park jest dobrze widoczny od ul. Żywieckiej mat. prasowe
Blisko 60 tys. zł dał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na odnowienie cennego parku przy ulicy Żywieckiej, należącego do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej.

Zajmuje prawie dwa hektary i podlega ochronie prawnej konserwatora zabytków. Rosną w nim cenne przyrodniczo drzewa, w tym dąb o obwodzie czterech metrów, a także metasekwoje chińskie.

Pieniądze na renowację posłużą do rewitalizacji zieleni. Dowieziona zostanie urodzajna ziemia, pojawi się ponad tysiąc bylin i krzewów tzw. odkrywkowych, 150 drzew liściastych i 30 iglastych. Zaplanowano też renowację tysiąca metrów kwadratowych wewnątrzparkowych trawników.

Park wraz z tzw. dworem lipnickim, gdzie mieści się klasztor i dom opieki, tworzy zespół pałacowo-parkowy. Jego historia sięga XVI wieku, gdy starosta Piotr Komorowski wybudował w miejscu tzw. dolnego folwarku lipnickiego niewielki zamek, który był nie tylko rezydencją starostów. Miał też chronić granicę między Rzeczpospolitą, a monarchią Habsburgów na Białej, a mieszkańców przed beskidzkimi zbójnikami. W XIX wieku stał się własnością arcyksięcia Albrechta Habsburga, który podarował pałac Zgromadzeniu Córek Bożej Miłości, założonemu w Wiedniu. Była to pierwsza placówka tego zakonu na ziemiach polskich.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto