Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Seniora w Bielsku-Białej! Innowacyjne miejsce dla seniorów z urokliwym tarasem na dachu pomoże w walce z samotnością

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Bielscy seniorzy będą mieli więcej przestrzeni do spotkań. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bielscy seniorzy będą mieli więcej przestrzeni do spotkań. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
Centrum Seniora w Bielsku-Białej, które mieści się w zrewitalizowanym budynku przy ulicy Romana Dmowskiego 6, otworzy się już w październiku. To miejsce, gdzie seniorzy będą mogli spotkać przyjaciół. Jego otwarcie to bardzo duże wydarzenie w polityce senioralnej miasta – podaje magistrat w Bielsku-Białej.

Centrum Seniora w Bielsku-Białej remedium na samotność

Pomieszczenia Centrum Seniora zajmują część ostatniej kondygnacji zrewitalizowanego budynku przy ul. Romana Dmowskiego 6. Na trzecie piętro wygodnie dojedziemy dużą windą. Przestronne są też korytarze i pomieszczenia. Te pomieszczenia to sale integracyjne, warsztatowe, sala ruchowa, komputerowa, pokoje Rady Seniorów, punkt informacyjny oraz szatnia.

Bezpośrednio z centrum jest wyjście na dach drugiego zrewitalizowanego budynku przy ul. Romana Dmowskiego 10 – zaadaptowanego na zielony taras z roślinami, siedzeniami, stolikami, stolikiem do szachów i oświetleniem, ale też karmnikami dla ptaków i budkami lęgowymi dla jerzyków – podała w komunikacie Emilia Klejmont z wydziału prasowego urzędu w Bielsku-Białej.

Budynek, w którym powstało centrum, liczy ponad 100 lat. Wcześniej znajdowała się w nim fabryka sukna, a po drugiej wojnie światowej Zakłady Przemysłu Włókienniczego „Wega”, które funkcjonowały do roku 1990. Oba budynki wymagały gruntownej przebudowy pod okiem konserwatora zabytków.

Bielscy seniorzy będą kreować przestrzeń centrum

Jak poinformowała Emilia Klejmont, wydarzenia w centrum właściwie ruszą już od 4 października, kiedy to zakończenie miejskich Dni Seniora zaplanowano tu dyskotekę dla seniorów w stylu lat 70.

Regularne działania są w planach od 9 października. Będą to wykłady historyczne, spotkania przy grach planszowych, spotkania z dietetykiem, zajęcia poszerzające wiedzę o aplikacjach na telefon czy spotkania z policjantami z wydziału prewencji.

Centrum Seniora będzie również wykorzystywane jako przestrzeń wystawiennicza. Druga taka okazja, po wystawie na otwarcie, zdarzy się prawdopodobnie z okazji tegorocznego Foto Art Festiwalu im. Andrzeja Batury.

Przebudowa i adaptacja budynków przy ul. Romana Dmowskiego 6 i 10 na potrzeby Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej kosztowała prawie 20 mln złotych, w tym ponad 1,2 mln zł to koszt umeblowania i wyposażenia obiektu. Pieniądze na inwestycję pochodziły z pożyczki rewitalizacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL 2014 - 2020) Oś Priorytetowa 10: Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna Działanie 10.4: Poprawa stanu środowiska miejskiego.

Prace zaczęły się 5 października 2021 roku, a zakończyły 19 lipca tego roku.

– Na parterze budynku pod numerem 6 znajdą się pomieszczenia biurowe do wynajęcia, z salą konferencyjną. Dwa kolejne piętra zajmą urzędnicy. Zgodnie z planem, do obiektu przeniesie się Wydział Geodezji i Kartografii UM. W budynku pod numerem 10 będzie działać urzędowe archiwum. Nastąpi to niebawem – podaje bielski magistrat.

Bielscy seniorzy będą mieli więcej przestrzeni do spotkań. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Centrum Seniora w Bielsku-Białej! Innowacyjne miejsce dla se...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto