Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co potrafi cobot? Jak przydają się sieci badawcze? Ciekawa konferencja w ATH [ZDJĘCIA]

KLM
W jaki sposób sieci badawcze mogą pomóc przedsiębiorcom, dlaczego cobot to dobre rozwiązanie optymalizacji pracy, a także jak zdobyć fundusze na badania prowadzone na skalę międzynarodową – czwarta edycja konferencji „Nauka Innowacje Biznes” w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej przyniosła ciekawe spostrzeżenia.

Zorganizowana w poniedziałek 16 grudnia przez bielską ATH konferencja „Nauka Innowacje Biznes” była czwartą z kolei poświęconą współpracy świata nauki i biznesu. Po zagadnieniach dotyczących innowacyjnemu budownictwu, sposobów wspierania startupów i poprawy współpracy z przedsiębiorcami, jakie omawiano we wcześniejszych edycjach, w czwartej konferencji sporo czasu poświęcono m.in. sieciom badawczym i sposobom finansowania badań.

Dr. inż. Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz z Instytutu Technik Badawczych EMAG wskazał, że nowe technologie powodują zmiany, co wymusza tworzenie w odpowiedzialny sposób nowego biznesu. Przed przedsiębiorcami nowe wyzwania i szanse, ale i zagrożenia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem teleinformatycznym i cyberbezpieczeństwem.

- Nie ma prostej odpowiedzi, jak spełnić oczekiwania i jak pomóc przedsiębiorcom. Biznes potrzebuje dziś skumulowanej i skonsolidowanej oferty po to, aby udzielić mu pomocy i wesprzeć go w aspektach społecznych, technologicznych i cyberbezpieczeństwa – powiedział.

Zwrócił uwagę, że działająca od kwietnia 2019 r. sieć badawcza Łukasiewicz to skonsolidowana siła 37 instytutów, która skupia 8 tys. osób z 11 miast i 40 lokalizacji.

- To pierwsza i największa siła badawczo-rozwojowa w tej części Europy, a trzecia w samej Europie. Tworzymy platformę do wymiany informacji odpowiadając na realne potrzeby przedsiębiorców, a jednocześnie umożliwiamy rozwój w celu lepszego oprowadzania biznesu, w dzisiejszych czasach digitalizacja procesów to konieczność, by skutecznie konkurować na rynku, a w niektórych sytuacjach staje się wręcz niezbędna, by firmy mogły przetrwać – zaznaczył dr Kozłowski.

Z ciekawą prezentacją wystąpił dr. inż. Wojciech Legierski, prezes Cocreated sp. z o.o., który działa w obszarze zautomatyzowania pracy. Wskazywał, jak dzięki automatyzacji można przygotować firmę na kolejne wyzwania. W murach ATH zaprezentował cobota, czyli robota współpracującego. Na przykładzie przenoszenia przez cobota jabłek zwrócił uwagę, że takie rozwiązanie znakomicie zdaje egzamin w zakładach pracy.

- Cobot może zapamiętać określoną pozycję. Praca, która jest cały czas taka sama, może zostać zaprogramowana przez operatora. Nie jest to rzecz dla inżynierów po robotyce, tego można nauczyć się w ciągu jednego dnia – wyjaśnił Legierski.
Zaznaczył, że cobot w odróżnieniu od analogicznych robotów, jest znacznie lżejszą maszyną i bezpieczną dla człowieka. – Jeśli w trakcie ruchu cobota nastąpi zderzenie np. z człowiekiem, cobot zatrzymuje się automatycznie. Ma wbudowany czujnik siły, który pozowała w sposób bezpieczny współpracować z człowiekiem. Implementacja takiego cobota jest tańsza w czasie pracy, niż tradycyjnego robota – dodał.

W trakcie konferencji Dominika Raróg-Ośliźlok, specjalistka z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów UE Politechniki Śląskiej zwracała uwagę, że finansowanie badań na skalę międzynarodową jest niemożliwe bez ścisłej współpracy między nauka i biznesem. A Wojciech Płachetka, prezes zarządu CDE, omawiał wskazywał na rolę odnawialnych źródeł energii w inteligentnym mieście.

Wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, które objęło patronat nad konferencją, w liście przesłanym do organizatorów podkreślił, że działania bielskiej uczelni wpisują się w politykę ministerstwa.

- Wspieranie takich inicjatyw jest ważnym elementem działań prowadzonych przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Jednym z głównych założeń wypracowanej przez nas reformy nauki i szkolnictwa wyższego jest stwarzanie dogodnych warunku dla innowacyjności, budowanie dialogu między nauką, a biznesem. Także poprzez ułatwianie procesu wdrażania nowych technologii – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto