Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Bielsku - Białej?

Stanisław Bartosik, Tomasz Wolff
Ratusz Został wybudowany w latach 1895-1897, według projektu Emanuela Rosta dla Komunalnej Kasy Oszczędności. Powstał w miejscu, gdzie wcześniej sprzedawano zwierzęta. Od wielu lat siedziba władz miejskich.

Dworzec kolejowy

Jeszcze kilka lat temu odstraszał swoim wyglądem. W 2001 roku zakończył się generalny remont głównego budynku. Najważniejszym elementem modernizacji było odsłonięcie blisko 1000 metrów zabytkowych fresków. Historia kolejnictwa w Bielsku-Białej zaczęła się 150 lat temu, kiedy Bielsko i Dziedzice zostały połączone ze światem za pomocą ck Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynada.

Pomnik Marcina Lutra

Najcenniejszy pomnik w mieście i zarazem jedyny w Polsce monument teologa i reformatora. Został wykonany w brązie przez Franza Vogla z Wiednia w 1900 roku. W pobliżu znajduje się kościół Zbawiciela z końca XVIII wieku.

Bielskie tramwaje

Kiedy mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Wiednia mogli co najwyżej pomarzyć o tramwajach, w Bielsku już woziły one pasażerów. Pierwsza linia, z dworca do Cygańskiego Lasu została uruchomiona w grudniu 1895 roku. Po wojnie została wybudowana kolejna, od Aleksandrowic do dworca. Tramwaje przestały kursować w 1971 roku. Przypomina o tym kilka starych wozów zdeponowanych w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym przy ul. Długiej oraz słup trakcji elektrycznej, przy zjeździe z ulicy 3 Maja na Wałową.

Kolej gondolowa na Szyndzielnię

Mówiąc o Bielsku-Białej nie można nie wspomnieć o pobliskiej Szyndzielni (1026 m n.pm.) i prowadzącej na jej szczyt kolejce linowej. Wozi turystów nieprzerwanie od 1953 roku. W połowie lat 90. ubiegłego stulecia została gruntowanie zmodernizowana. Dystans 1810 metrów wagoniki pokonują z maksymalną prędkością pięciu metrów na sekundę. Różnica wysokości między dolną i górną stacją wynosi 449 metrów.

Witraż na placu Chrobrego

Sporych rozmiarów dzieło zdobi elewację banku. Gmach został wybudowany w latach 1936-38. W tym czasie pojawił się także witraż. Powstał w krakowskiej pracowni Stanisława Żeleńskiego. Przedstawia fragment panoramy Bielska. To prawdopodobnie największe tego typu dzieło w Polsce na budynku świeckim.

Kościół św. Barbary

Jedyna drewniana świątynia w mieście. Położona jest w Mikuszowicach Krakowskich. Do najcenniejszych zabytków należą między innymi wykonana z drewna lipowego gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1420 roku oraz barokowa polichromia z 1723 roku, wykonana przez bielszczanina Jana Mentila. Zdobi sufit, ściany boczne, a także parapet chóru. We wnętrzu znajduje się także wierna kopia gotyckiego tryptyku ołtarzowego z 1470 roku, zwanego Grunwaldzkim.

Zamek książąt Sułkowskich

Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Położony w samym centrum Bielska-Białej, przy głównej arterii, będącej drogą przelotową z Katowic do Szczyrku. To dawna siedziba książąt cieszyńskich wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku. Dziś w zamku swoją siedzibę ma Muzeum Okręgowe.

Dom "Pod Żabami"

Swoją nazwę zawdzięcza dwóm żabom, których figurki znajdują się tuż nad wejściem do budynku. Jedna z nich gra na mandolinie, druga trzyma w ręce bliżej niesprecyzowany przedmiot, prawdopodobnie fajkę. Między żabami leży beczułka, co może tłumaczyć ich rozbawione miny. Budynek powstał na początku XIX wieku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto