Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co za widok! Willa Sixta zachwyca po efektownym remoncie

KLM
Willa Sixta w Bielsku-Białej. Po remoncie wygląda ślicznie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Willa Sixta w Bielsku-Białej. Po remoncie wygląda ślicznie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Klimaniec
Renowacja Willi Sixta - wyjątkowego zabytku Bielska-Białej i przez lata niemałego kłopotu dla gminy - dobiega końca. W odrestaurowanych murach Willi Sixta znajdą się prowadzone przez MOPS przedsięwzięcia służące aktywizacji społeczno-gospodarczej bielszczan, a także ekspozycja prac Galerii Bielskiej BWA.

Willa Sixta, wybudowana w 1883 r. według projektu austriackiego architekta Karola Korna, należała do jednego z najbogatszych mieszkańców Bielska, społecznika i filantropa Theodora Sixta. A ten - umierając bezdzietnie - w testamencie ofiarował ją miastu pod warunkiem, że budynek zawsze będzie nazywany „Willą Sixta” i nie zostanie sprzedany lecz będzie służył miastu.

Przez lata willa była kłopotem dla gminy. W willi mieszkało kilku burmistrzów Bielska, ale po drugiej wojnie światowej budynek, choć wciąż należący do miasta, popadał w ruinę. Mieściły się tam różne urzędy, instytucje, kluby i towarzystwa, ale nigdy nie doczekał się remontu z prawdziwego zdarzenia. Nie pomogło nawet usadowienie tu biura konserwatora zabytków ani Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

Sytuacja zmieniła się nieco, gdy miasto wydzierżawiło willę na rektorat Akademii Techniczno-Humanistycznej. Willa została wyremontowana. Wtedy pojawił się pomysł, by w jej piwnicach utworzyć galerię promującą młodych artystów. Ale nic z tego nie wyszło, bo miasto nie miało pieniędzy. A gdy w 2012 r. rektorat ATH przeniósł się z Willi Sixta do nowoczesnej siedziby na Błoniach, temat wykorzystania tego zabytku powrócił, bo willa znów stała pusta.

Przełom nastąpił w 2016 r. Gospodarzem obiektu została Galeria Bielska BWA, a bielski Ratusz zdobył 6,1 mln zł unijnego dofinansowania na remont Willi Sixta. Remont rozpoczął się w 2018 r. Główne prace polegały m.in. na odnowieniu elewacji i tynków, wymianie instalacji lub montażu nowych, przystosowaniu piwnicy do celów użytkowych i budowie windy, która w atrakcyjny sposób została wkomponowana w bryłę willi.

Renowacja prowadzona była z wielką dbałością o detale, stąd też uchwyty i klamki do okien zostały odlane na wzór oryginalnych, w większości oryginalne są też parkiety, schody i poręcze oraz balustrady. Tynki zewnętrzne, mimo że były już bardzo zniszczone i groziło, że zaczną odpadać, nie zostały całkowicie skute, lecz wzmocnione konserwatorskimi metodami.

Po zakończeniu prac w części przeznaczonej dla MOPS znajdą się m.in. biuro projektu Zintegrowana Animacja Społeczna, Giełda Wolontariatu i Klubu Wolontariusza i Miejskie Centrum Usług Społecznych - placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży oraz dzienny ośrodek wsparcia dla seniorów.

W części Galerii Bielskiej BWA znajdzie się ekspozycja prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. W willi będą się odbywały warsztaty artystyczne, wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów i prezentacje multimedialne.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto