Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej pożarów sadzy w Bielsku-Białej i powiecie. To już plaga

KLM
ARC nm.pl
Od 1 października 2018 roku bielscy strażacy odnotowali już ponad 80 pożarów związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. Tylko wczoraj wyjeżdżali trzykrotnie do pożarów sadz w kominie.

Pożary sadzy w kominie to zdarzenia, do których coraz częściej wzywani są bielscy strażacy. Jak poinformowała w czwartek 31 stycznia kpt. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej, od 1 października 2018 r. bielscy strażacy odnotowali już ponad 80 pożarów związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.

- Tylko wczoraj strażacy wyjeżdżali trzykrotnie do pożarów sadz w kominie. Między innymi w Kozach, gdzie po ugaszeniu pożaru sadzy w budynku mieszkalnym, strażacy stwierdzili rozszczelnienie przewodu kominowego w pomieszczeniach na parterze i poddaszu - informuje kpt. Patrycja Pokrzywa.

Przyczyny pożarów od lat są niezmienne - do najczęstszych należy nieostrożność osób, zarówno dorosłych, jak i nieletnich oraz niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji na opał stały, czyli pieców.

- Często zapominamy o okresowym czyszczeniu przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych - przyznają bielscy strażacy.

Taką czynność należy przeprowadzać w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym np. kominki, piece kaflowe itp. — nie rzadziej niż cztery razy w roku (częściej w okresach wzmożonego użytkowania paleniska - zimą), dla palenisk opalanych paliwem ciekłym lub gazowym — nie rzadziej niż dwa razy w roku, a kanałów wentylacyjnych — nie rzadziej niż raz w roku.

Czyszczenia przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) w budynkach jednorodzinnych możemy dokonać sami - we własnym zakresie, pod warunkiem, posiadania odpowiedniej wiedzy, właściwych narzędzi oraz sprawności fizycznej.

Bardzo ważną sprawą jest również szczelność przewodów kominowych. Podczas procesów spalania powstają szkodliwe, bezbarwne i bezzapachowe związki chemiczne niebezpieczne dla ludzi, np. tlenek węgla. Jeżeli przewody kominowe nie będą spełniały wymagań budowlanych i eksploatacyjnych, to na skutek działania wysokiej temperatury, braku okresowej kontroli, niesprzyjających warunków atmosferycznych może dojść do powstania nieszczelności, zakłócenia ciągu powietrza w przewodzie kominowym. W efekcie toksyczne gazy przedostają się do pomieszczeń, w których przebywają ludzie. O nieszczęście nietrudno.

Kontrole stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych należy przeprowadzić zgodnie z prawem raz w roku. Kontrole mogą przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto