Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

cuDOWNe Dzieci. Niezwykli bohaterowie niezwykłej wystawy w Domu Kultury Włókniarzy

KLM
Niezwykłą wystawę fotograficzną można oglądać od wtorku 5 marca w galerii Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej. Iwona Wilczek wykonała cykl portretów dzieci z Zespołem Downa. - Misją projektu jest również, by po obejrzeniu moich portretów osób z Zespołem Downa, nie unikać ich spojrzeń na ulicy, by nie wpatrywać się w tych ludzi ze zdziwieniem - tłumaczy autorka.

Od wtorku 5 marca w galerii Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej można oglądać niezwykła wystawę Iwony Wilczek „cuDOWNe Dzieci”. Jej bohaterami są dzieci z Zespołem Downa.

- Projekt o dzieciach z Zespołem Downa powstał jako moja forma walki z wykluczeniem społecznym. Jest to cykl portretów i osobista refleksja nad pojęciem inności i akceptacji we współczesnym świecie – wyjaśnia autorka.

O każdym bohaterze opowiada za pomocą trzech fotografii. Bohater przedstawiony w postaci tryptyku jest zabiegiem celowym i symbolicznym, gdyż to właśnie w „21” parze chromosomów znajduje się dodatkowy trzeci chromosom, który determinuje funkcjonowanie osób z trisomią „21” pary chromosomów.

- Fotografowane przeze mnie osoby są niezwykle bogate w gestykulacji, w mowie ciała, w wyrażaniu siebie za pomocą ruchu, dlatego za pomocą trzech fotografii powstaje historia bohatera – wyjaśnia autorka.

Do projektu, symbolicznie, zaprosiła 21 osób z Zespołem Downa. Zgłosiły się 22 osoby, więc nie mogła nikomu odmówić. - Wybór spośród bohaterów i odrzucenie jednego z nich byłoby wbrew przyjętej idei, byłoby wykluczeniem, z którym chcę za pomocą sztuki walczyć. Dodatkowy bohater jest świadectwem, że aby umożliwić zrozumienie, należy tłumaczyć, pokazać, pozwolić sobie na poznanie inności – tłumaczy Iwona Wilczek.

Podkreśla, że portrety bohaterów fotografii mają za zadanie przenieść na odbiorcę wiele emocji, które towarzyszyły jej podczas realizacji zdjęć, a którymi dzielili się fotografowani bohaterowie.

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Jak tłumaczy autorka, projekt powstał, by dać wyraz tolerancji dla inności, a jednocześnie by ukazać, że nie należy pojmować inności na równi z lękiem.

- Misją projektu jest również, by po obejrzeniu moich portretów osób z Zespołem Downa, nie unikać ich spojrzeń na ulicy, by nie wpatrywać się w tych ludzi ze zdziwieniem, ale pokonując własne bariery, powiedzieć im lub ich rodzicom "dzień dobry" albo najnormalniej w świecie przejść obok, tak jak mijamy setki (nie)zwykłych ludzi codziennie – podkreśla Iwona Wilczek.

Wernisaż wystawy cuDOWNe Dzieci zaplanowano we wtorek 5 marca o 18.00 w Domu Kultury Włókniarzy. Wystawę można oglądać do 20 marca.

Iwona Wilczek ur. w 1987 roku w Strzelcach Opolskich, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Jest absolwentką fotografii w Collegium da Vinci w Poznaniu, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Realizuje indywidualne projekty dokumentalne, w których głównym bohaterem jest człowiek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto