Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad w Bielsku-Białej: czujka uratowała 40 osób

KLM
Mieszkańcy bloku przy ul. Łagodnej w Bielsku-Białej wezwali wczoraj późnym wieczorem straż pożarną, po tym, jak ich czujnik czadu zaalarmował o niebezpieczeństwie. Strażacy ewakuowali 40 osób. Pogotowie ratunkowe przebadało 29 osób, z czego 10 osób przewieziono do szpitala.

Czujki czadu ratują życie - wczoraj późnym wieczorem przekonali się o tym mieszkańcy bloku przy ulicy Łagodnej w Bielsku-Białej, których czujka czadu zaalarmowała o niebezpieczeństwie. Gdy włączył się alarm mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną.

- Dyżurny straży poinformował , co należy wykonać, aby uniknąć negatywnego wpływu tlenku węgla na organizmy mieszkańców. Strażacy dokonali pomiarów tlenku węgla w jednej z klatek bloku. Po rozpoznaniu sytuacji w kilku mieszkaniach oraz w klatce schodowej został wykryty tlenek węgla - wyjaśnia Patrycja Pokrzywa, rzeczniczka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Pod blok został wysłany zastęp z namiotem pneumatycznym w celu stworzenia punktu medycznego, o którym zostali poinformowani wszyscy mieszkańcy bloku - chodziło o sprawdzenia ich stanu zdrowia. Ewakuowano łącznie 40 osób. Pogotowie ratunkowe przebadało 29 osób, z czego 10 osób przewieziono do szpitala.

- Stan 3-miesięcznego dziecka był na tyle ciężki, że od razu na miejscu akcji podano chłopczykowi tlen - wyjaśnia Pokrzywa.

Strażacy nie mają wątpliwości - czujka czadu przyczyniła się do uratowania pozostałych mieszkańców bloku. Dlatego straż pożarna po raz kolejny zachęca do zakupu czujników czadu. Autonomiczny czujnik tlenku węgla (zwanego popularnie czadem) jest urządzeniem do wykrywania obecności podwyższonego stężenia tego toksycznego gazu w pomieszczeniach. Ma to najbardziej istotne znaczenie w miejscach, gdzie w sposób długotrwały przebywają ludzie. Wynika to między innymi z tego, że czad kumuluje się w organizmie i nawet mniejsze jego stężenie w dłuższym okresie oddziaływania na człowieka może przynieść poważne skutki dla zdrowia. Przy większych stężeniach nawet krótkotrwała obecność w takim miejscu może spowodować poważne zatrucie lub nawet śmierć. Po wykryciu niebezpiecznej obecności tlenku węgla czujnik aktywuje się wydając głośny dźwięk, który potrafi obudzić domowników nawet w nocy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto