MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czechowice: "Projekt remontu placu to hańba!"

Gabriela Lorek
Kiedy w lipcu ubiegłego roku podczas nocnej eskapady młodzi artyści z grupy Stonka pomalowali kamień fontanny, wielu czechowiczan cieszyło się, że „ziemniak” nareszcie ładnie wygląda. Niestety bardzo krótko.
Kiedy w lipcu ubiegłego roku podczas nocnej eskapady młodzi artyści z grupy Stonka pomalowali kamień fontanny, wielu czechowiczan cieszyło się, że „ziemniak” nareszcie ładnie wygląda. Niestety bardzo krótko.
To, co przedstawiono jest hańbą — grzmiał na zebraniu Komisji Rozwoju i Rolnictwa jeden z jej członków, radny Dariusz Dudek. Tak surowy wyrok wydał na projekt remontu placu 1 Maja, gdzie od kilku lat stoi słynna ...

To, co przedstawiono jest hańbą — grzmiał na zebraniu Komisji Rozwoju i Rolnictwa jeden z jej członków, radny Dariusz Dudek. Tak surowy wyrok wydał na projekt remontu placu 1 Maja, gdzie od kilku lat stoi słynna już fontanna, przez mieszkańców miasta zwana „ziemniakiem”.

Odpadające płytki, wycieki kleju, przebarwienia na słupach żelbetowych, metalowe elementy pokryte rdzą. Tak wygląda czechowicki „ziemniak” (wielki kamień w centralnym punkcie fontanny rzeczywiście przypomina gigantyczny kartofel) i to nie od roku ani dwóch, ale od dziewięciu lat, a zatem praktycznie od samego początku, gdy obiekt został wybudowany. Pierwsze defekty zaczęły pojawiać się już w trakcie budowy. Potem lista usterek tylko rosła. O ile jeszcze podczas prac i jakiś czas po ich zakończeniu wykonawca inwestycji — firma Nafto-Bud — starał się usuwać je na bieżąco, w miarę przybywania zacieków i odpadania kolejnych płytek, po prostu przestał robić cokolwiek. Apele władz miasta, a potem batalia w sądzie (wyrok zobowiązał NaftoBud do remontu fontanny, problem w tym, że nie da się go wyegzekwować) niewiele dały. „Ziemniak” marnieje w oczach, a razem z nim cały reprezentacyjny plac przed Urzędem Miasta. Sytuacja denerwuje mieszkańców i od kilku lat coraz głośniej domagają się jej rozwiązania.

Pomysły, że to gmina weźmie się za remont, również pojawiły się kilka lat temu. W tegorocznym budżecie radni zarezerwowali na ten cel pieniądze. Dodatkowym motorem do działań stała się uchwała RM z końca kwietnia, nadająca placowi 1 Maja nowe imię — Jana Pawła II. Dokument przewidywał wzniesienie w jego rejonie także pomnika papieża Polaka. Oficjalna zmiana nazwy placu miała jednak nastąpić — jak zapowiadał burmistrz Czechowic — po jego remoncie. Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna zwracała uwagę, że prace renowacyjne nie wystarczą, że konieczna jest przebudowa placu, ale naturalnie znacznie droższa. — Dlaczego nie konsultowano tego z radnymi? Można by wówczas zapewnić w budżecie większą kwotę — dopytywali samorządowcy z komisji oraz przewodniczący RM.

Do konkursu na opracowanie koncepcji modernizacji placu nie zgłoszono żadnej oferty. W tej sytuacji urzędnicy rozpoczęli rozmowy z kilkoma projektantami. Dwóch z nich przygotowało swoje propozycje. Jedna zakładała całkowitą przebudowę, druga jedynie remont fontanny i kaskad. Ze względu na znacznie niższe koszty Urząd Miasta postawił na to drugie rozwiązanie.

Projekt przewidywał wyburzenie murków przy fontannie i słupów wewnątrz niej, a także usunięcie kamienia. W pierwszej wersji w jego miejsce miałyby zostać umieszczone podświetlane klomby z zielenią, w drugiej oczko wodne o średnicy 2,6 m, otoczone roślinami. Projekt renowacji kaskad miał być dopasowany do remontu centralnej części placu. Wizje projektanta nie przypadły jednak do gustu Komisji Rozwoju i Rolnictwa. Jej członkowie niemal jednomyślnie uznali, że projekt, na który gmina wydała 20 tysięcy złotych, jest słaby i odrzuciła go. Radny Jacek Niedźwiedzki (z wykształcenia architekt) stwierdził, że na placu powinna być mała fontanna z uzdatnianą wodą, z dostępem dla mieszkańców (projekt oprócz zieleni przewidywał jeszcze stylizowaną balustradę), z gejzerami i wodotryskami. — Projekt jest bardzo kiepski i nie do obrony — skwitował Adam Kalista.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Po co są strefy czystego transportu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czechowice: "Projekt remontu placu to hańba!" - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto