18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czechowice-Dziedzice doczekały się oratorium

KLM
Jak można obchodzić święto miasta? Zaprosić gwiazdy muzyki, zorganizować festyn? To wszystko już było. Dlatego w Czechowicach-Dziedzicach wpadli na nietypowy pomysł. Tegoroczne Dni Czechowic-Dziedzic zainauguruje przygotowane specjalnie na tę okazję oratorium, dzieło muzyczne nawiązujące do historii miasta. Prapremiera w najbliższy piątek.

Chcieliśmy zaprezentować coś nowego, coś bez precedensu dla miasta i mieszkańców - mówi Dariusz Nurzyński, dyrygent Chóru Mieszanego "Moniuszko", działającego przy Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, pomysłodawca oratorium. - Powstawały już różne dzieła muzyczne w innych częściach Polski na tematy regionalne. Zależało nam, by czechowiczanie poczuli, że mają coś swojego.

Projekt przypadł do gustu władzom 40-tysięcznej gminy. I to właśnie burmistrz Marian Błachut zasugerował, by oratorium inaugurowało tegoroczne obchody święta miasta.
- To utwór o mieście, który dobrze wpisuje się w to święto - wyjaśnia Grzegorz Wąsik, naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji czechowickiego urzędu.

Oratorium czechowickie nosi nazwę "Żywioły". Nurzyński, który wraz z Klaudiuszem Janią skomponował muzykę przyznaje, że choć ma ona duże znaczenie i jest niezwykle ciekawa (są elementy walca, poloneza, muzyki gospel, muzyki kościelnej), to nacisk położony jest na tekst literacki. Narratorem fabuły jest poparzony strażak leżący w szpitalu - to nawiązanie do tragicznego pożaru czechowickiej rafinerii z 1971 roku. Jak tłumaczą pomysłodawcy, tekst powstał na bazie podań i legend związanych z założeniem miasta. Związany jest z wielkimi osobowościami z tego regionu i wydarzeniami, jakie miały tu miejsce. Autorem tekstu jest Jan Dreschler, literat, rzeźbiarz, który jest współtwórcą Oratorium Śląskiego "Czorne słońca - Wziemięwzięci".

Prace przy przygotowaniu oratorium trwały pół roku. W tym celu zorganizowany został otwarty casting na członków zespołu. Przychodzili uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, nie brakowało też dorosłych. W efekcie Nurzyński wyselekcjonował ponad 20-osobową grupę, która zostanie wsparta orkiestrą z Piekar Śląskich oraz chórzystami ze szkoły muzycznej w Bytomiu.

Oratorium ma mieć charakter multimedialnego spektaklu, który zapadnie mieszkańcom na długo w pamięci. Zainteresowanie jest ogromne. Wszystkie bezpłatne wejściówki na piątkową prapremierę rozeszły się jak ciepłe bułeczki.
Urzędnicy planują zarejestrować oratorium, by w przyszłości wykorzystać je na cele promocyjne. Nurzyński ma nadzieję, że dzieło uda się wystawić także poza regionem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto