Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czechowice-Dziedzice. Odsłonięto dekoracje malarskie podczas remontu dworca kolejowego. Przez lata ukrywały się pod farbą

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Prace remontowe w budynku dworca. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prace remontowe w budynku dworca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Grzegorz Puda/FB
W budynku dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach odkryto dekoracje malarskie, które pod warstwami farby ukrywały się przez lata. Malowidła znajdują się w poczekalni. Po pracach renowacyjnych będą dalej cieszyć oko pasażerów kolei, a także mieszkańców.

Dekoracje malarskie na dworcu w Czechowicach-Dziedzicach

Ozdobne malowidła ukrywały się przez lata pod warstwami farby w budynku dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Ponownie odkryto je podczas trwających prac remontowych. Znajdują się w pomieszczeniu mieszczącym poczekalnię, na lewo od głównego wejścia, o czym poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych minister Grzegorz Puda.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Minister funduszy i polityki regionalnej dodał także, że ta część po zakończonym remoncie będzie użytkowana przez Urząd Miejski, a murale po pracach renowacyjnych będą dalej cieszyć oko.

Dekoracja malarska ilustruje rozwój transportu

W mediach pojawiło się kilka interpretacji ciekawych malunków z budynku dworca w Czechowicach-Dziedzicach, dlatego też w poniedziałek, 13 lutego, do „odkrycia” odniósł się Wojewódzki Urząd Ochrony zabytków w Katowicach.

- W związku z informacjami prasowymi, które pojawiły się w ostatnich dniach spieszymy wyjaśnić, że nie odkryto żadnych „zabytkowych polichromii” podczas trwającego remontu budynku dworca. Dekoracja malarska ilustrująca rozwój transportu, która obiega górną część ścian poczekalni pochodzi z drugiej połowy XX wieku (zapewne z 1960 roku) była wyeksponowana w zamkniętym od lat pomieszczeniu poczekalni. Jednakże ze względu na jej ciekawą wymowę i stylistykę ŚWKZ w 2020 roku podczas ustalania zakresu remontu budynku dworca zalecił jej zachowanie i wyeksponowanie - czytamy w komiunikacie WUOZ.

Jak się okazuje, na potrzeby wykonania dokumentacji projektowej ŚWKZ zalecił także przeprowadzenie badań konserwatorskich stratygraficznych w celu oznaczenia występujących nawarstwień oraz określenia kolorystyki tynków i detali architektonicznych, jak również kolorystyki pomieszczeń reprezentacyjnych dworca przewidzianych do remontu. Badania te nie potwierdziły występowania zabytkowych polichromii w obrębie hallu ani innych przebadanych wnętrz.

Prócz zakresu związanego z przystosowaniem budynku do nowych funkcji ŚWKZ zalecił również w oparciu o przeprowadzoną kwerendę archiwalnych materiałów ikonograficznych (zbiory NAC z uroczystości sprowadzenia relikwii św. Andrzeja Boboli do Polski oraz zdjęcia i pocztówki ze zbiorów Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach) wykonanie kompleksowej renowacji wystroju architektonicznego elewacji wraz z rekonstrukcją elementów utraconych (detale architektoniczne elewacji wraz z attykami).

Przywrócone zostanie również zadaszenie peronu z użyciem zachowanych odlewów żeliwnych i wsporników kamiennych zdeponowanych w budynku dworca (zabytkowa wiata peronowa uległa zniszczeniu na skutek wypadku komunikacyjnego w 2011 r.).

Zabytkowy dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach ma odzyskać swój dawny blask

Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach został wzniesiony w latach 1853–1855, a na początku XX wieku został przebudowany. Był punktem na ważnej linii kolejowej Warszawa-Kraków-Wiedeń, co uczyniło z miasta ważny węzeł komunikacyjny i było kluczem do jego rozwoju.

Dziś natomiast przechodzi prawdziwą „rewolucję”, dzięki której przywrócony zostanie historyczny wygląd jego elewacji. Zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków, odtworzone na niej zostaną historyczne detale architektoniczne, w tym boniowania w części parterowej dworca. Nowymi akcentami, aczkolwiek stylizowanymi na historyczne, będą m.in. lampy oraz zegary przy wejściu do holu. Elewacja zostanie pomalowana na kolor piaskowy z detalami w odcieniach beżu. Dach budynku zostanie pokryty blachą tytanowo-cynkową.

Miejsce obsługi podróżnych zlokalizowane będzie w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni o powierzchni przeszło 150 m kw. Będzie to komfortowa klimatyzowana przestrzeń, łącząca historyczny wystrój z nowoczesnymi elementami wyposażenia, np. pojawią się ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. W pobliżu holu zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, toalety, niewielki lokal dla najemców komercyjnych.

Znaczną część przestrzeni w budynku wynajął samorząd. Po przebudowie na dworcu gmina otworzy tam Ośrodek Pomocy Społecznej oraz muzeum, którego główną salą wystawienniczą będzie historyczna sala restauracji z interesującym stropem kasetonowo-kolebkowym. Koszt inwestycji wyniesie około 47 mln złotych.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto