Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekoracyjna fontanna i elektroniczny fortepian staną na placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Słynne miejsce czeka przebudowa

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wizualizacja placu Wojska Polskiego po przebudowie
Wizualizacja placu Wojska Polskiego po przebudowie materiały MZD w Bielsku-Białej
Duże zmiany czekają plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej – przebudowa tego słynnego miejsca zakłada m.in. wymianę nawierzchni, utworzenie pasa drzew oraz montaż dekoracyjnej fontanny i elektronicznego fortepianu w centralnym punkcie placu. Trwają przygotowania do przetargu - nowy plac zostanie oddany do użytku w 2022 r.

Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej to kawał historii miasta – wybudowany w 1723 r. jako rynek Białej Krakowskiej przez lata był miejscem, w którym odbywał się handel – na targu mieszkańcy Białej i sąsiedniego Bielska mogli kupować m.in. owoce, warzywa, zboże, słomę, siano. Przy tym placu w 1897 został wzniesiony budynek ratusza, a 1903 r. powstała słynna kamienica pod żabami.

Wraz z rozwojem motoryzacji płyta placu zaczęła pełnić funkcję parkingu. Tak jest do dziś, choć były podejmowane próby ożywienia tego miejsca. - w grudniu 2019 r. w części placu, na której wcześniej parkowały samochody, znalazła się ślizgawka (rekreacyjne lodowisko) o wymiarach 22,5m x 44m.

- Plac Wojska Polskiego kojarzy się dziś z asfaltem, betonowymi płytami, tłumem samochodów, to miejsce nieatrakcyjne, które nie przy ciąga mieszkańców. Trudno tu przyjść i napić się kawy za bardzo nie ma takiej możliwości – wskazywał w 2019 Janusz Buzek, bielski radny, lider Porozumienia dla Bielska-Białej prezentując koncepcję rewitalizacji tego miejsca.

Za przebudowę placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej zabrał się Miejski Zarząd Dróg. - Prace projektowe, które w efekcie zmienią charakter i wygląd placu Wojska Polskiego oraz prowadzącej do niego ulicy Cyniarskiej postępują – przyznają w bielskim MZD, który do współpracy przy tworzeniu koncepcji tego terenu zaprosił nie tylko architektów i urbanistów, ale i służby, które w przyszłości będą dbały o bezpieczeństwo oraz organizowały pokazy, koncerty i inne wydarzenia na słynnym placu.

Urzędnicy zaprezentowali pierwsze wizualizacje planowanej przebudowy. Według nich przyjazna i atrakcyjna przestrzeń publiczna ma zachęcać do wypoczynku i wspólnego uczestnictwa w kulturalnym i edukacyjnym życiu miasta. Całość ma jednak nawiązywać do historycznego charakteru tej części miasta.

Zgodnie z planem przebudowy plac Wojska Polskiego został podzielony na trzy strefy:

  • Pierwsza to obszar wzdłuż wschodniej i zachodniej elewacji budynków, gdzie powstanie pas o szerokości 10 metrów, w którym zostaną posadzone drzewa. Elewacje budynków ozdobią dodatkowe nasadzenia roślin pnących na niezależnej konstrukcji wsporczej. Będzie chodnik dla pieszych, wzdłuż którego będą mogły powstawać ogródki letnie.
  • W drugiej strefie (bliżej centrum placu) znajdzie się pas o szerokości 4 metrów, który utworzy drogę pożarową do kamienic. Sąsiednią przestrzeń wypełni niska, płożąca zieleń otoczona płotkiem i elementami małej architektury.
  • Strefa trzecia to centralna część placu z dekoracyjną fontanną, elektronicznym fortepianem i stylizowanym zegarem. W posadzce zostanie zamocowana tablica, informująca o historycznym położeniu ratusza, wagi miejskiej i pompy wodnej. Po północnej stronie placu pojawią się nowe drzewa. Ta strefa będzie przestrzenią do organizacji wydarzeń okolicznościowych, koncertów czy jarmarków.

W MZD zaznaczają, że wraz z przebudową placu Wojska Polskiego będą trwały prace na ul. Cyniarskiej, która zyska nowy wygląd - w jej ciągu powstanie parking, a samej ulicy zostanie przywrócony historyczny przebieg. - Wizualnie zostanie bardziej „wyprostowana”, a nasadzenia kolejnych drzew odtworzą hipotetyczną zachodnią pierzeję – tłumaczą urzędnicy bielskiego MZD.

Między ulicą a placem Wojska Polskiego pojawią się stylizowane słupki odgraniczające ruch samochodowy od pieszego, nawierzchnia placu i ulicy Cyniarskiej zostanie dostosowana wysokościowo do poziomu ul. 11 Listopada. Plac oświetlą latarnie nawiązujące stylistyką do latarni z ul. 11 Listopada. Podświetlona ma być także okoliczna zieleń.

Aktualnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu, a roboty budowlane zaplanowano na drugą połowę roku. W MZD zastrzegają że wcześniej konieczne jest wykonanie prac modernizacyjnych sieci przez spółki Aqua i Therma. - Jeśli wszystko potoczy się bez niespodzianek, nowy plac Wojska Polskiego zostanie oddany do użytku w 2022 roku – oceniają w MZD w Bielsku-Białej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto