Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diecezja bielsko-żywiecka doczekała się swojego muzeum

KLM
Kościelne muzeum nie może być składem starych, zużytych rupieci, ani instytucją dla samej siebie czy miejscem odseparowanym od dzisiejszego dnia, lecz miejscem żywym, inspirującym, edukacyjnym, wpisującym się w region i życie Kościoła lokalnego - uważa ks. Grzegorz Klaja, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, jakie znajdzie się w centrum Bielska-Białej, tuż obok katedry.

Tworzenie i organizowanie takiej placówki powoli trwa. Prace idą dwukierunkowo. Po pierwsze to inwentaryzacja kościelnych dóbr kultury w diecezji bielsko-żywieckiej. Obejmie ona wszystkie zabytki o charakterze trwałym (kościoły, kaplice, plebanie, zabytki cmentarne, kapliczki) i ruchome (obrazy, nadstawy ołtarzowe, figury, prospekty organowe, ambony, chrzcielnice, stare szaty i księgi liturgiczne, kielichy, relikwiarze, zegary itp.) .
- Do dnia dzisiejszego nie posiadamy kompleksowego katalogu zabytków dziedzictwa historyczno-artystycznego - przyznaje ks. Klaja.
Duchowny zwraca uwagę, że inwentaryzacja pozwoli również na zabezpieczenie oraz ochronę zabytkowych obiektów. Jest ona niezbędna w momencie ich utraty, np. kradzieży, których w ostatnich latach nie brakowało. Co najważniejsze, spisanie wszystkich zabytków ma być zachętą do ratowania i docenienia ich tam, gdzie się znajdują, czyli w parafiach, a nie do zbierania wszystkich w jednym miejscu.
- Gromadzenie wszystkich zabytkowych obiektów w jednym miejscu powodowałoby przepełnienie muzeum oraz narażałoby dzieła na ryzyko utraty w nieprzewidywalnych zdarzeniach - tłumaczy dyrektor placówki.
Równocześnie z inwentaryzacją trwają starania zmierzające do remontu kamienicy przy ul. Schodowej 2 i przystosowanie jej do potrzeb muzeum. W najbliższej przyszłości zostanie przygotowana bezpieczna sala magazynowa (niezależna od przeznaczonego na muzeum budynku), w której można gromadzić i zabezpieczać zabytkowe obiekty.


Ewangelicy mają

Ewangelicy swoje diecezjalne muzeum utworzyli w Cieszynie. Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie znajduje się w kościele Jezusowym.
Wśród eksponatów można obejrzeć m.in. pochodzący z XVI wieku rękopis porządku kościelnego Wacława III Adama, zbiory z Biblioteki Tschammera, a także fotel, na którym zasiadał cesarz Franciszek Józef I podczas wizyty w cieszyńskiej świątyni.
Muzeum mieści się w kościele na balkonie, który wcześniej pełnił rolę magazynu. Jego urządzenie było możliwe dzięki pieniądzom unijnym.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto