MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dobiegają końca przygotowania do 40. edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej

WANDA THEN
W Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku atmosfera jest już napięta. To tutaj właśnie mieści się biuro programowoartystyczne Tygodnia Kultury Beskidzkiej, stąd główni organizatorzy największej w Polsce i jednej z ...

W Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku atmosfera jest już napięta. To tutaj właśnie mieści się biuro programowoartystyczne Tygodnia Kultury Beskidzkiej, stąd główni organizatorzy największej w Polsce i jednej z największych na świecie imprez folklorystycznych kierują jej przebiegiem. Kilku z nich robi to od ponad 20 lat i powinni już wpaść w rutynę, ale w przypadku TKB to niemożliwe. Choć tegoroczna edycja jest już 40., każda niesie ze sobą wiele niespodzianek. W dodatku wszyscy chcą, by jubileuszowa edycja wypadła jak najlepiej, a z pieniędzmi akurat w tym roku jest bardziej krucho niż zazwyczaj. Nawet Ministerstwo Kultury, które zadeklarowało 70 tys. zł, wciąż nie przekazuje żywej gotówki. Tymczasem zamknięcie budżetu imprezy wymaga co najmniej 400 tys. zł.

Jak zapewniają organizatorzy, wszystko zapięte jest jednak na ostatni guzik. Jubileuszowy TKB rozpocznie się w przyszłą sobotę (26 lipca) i potrwa do 3 sierpnia. Na pięciu głównych estradach w Szczyrku, Żywcu, Wiśle, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu wystąpi 106 zespołów, w tym 24 zagraniczne. Po raz pierwszy będzie okazja zobaczyć, jak tańczą i śpiewają grupy folklorystyczne z Algierii i Walii. Tylko w Żywcu i Makowie zapłacić trzeba symboliczne kwoty za bilety. Na pozostałych estradach bawić się można za darmo. W tegorocznym Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, składowej konkursowej części TKB, weźmie udział 25 zespołów, 19 kapel, 25 grup śpiewaczych, 22 solistów instrumentalistów, 26 solistów śpiewaków, 16 mistrzów z uczniami. Druga konkursowa impreza, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, po 11 latach przerwy wracają do Wisły. W przebudowanym i zadaszonym amfiteatrze zaprezentuje się 13 zespołów zagranicznych i 3 zespoły polskie działające poza granicami kraju. Łącznie podczas całego TKB 4 tysiące wykonawców da 51 koncertów i przejdzie w 4 kolorowych korowodach.

Bardzo interesująco zapowiadają się również imprezy, które od lat towarzyszą popisom na głównych estradach. 2 i 3 sierpnia w Jabłonkowie na Zaolziu do woli bawić się można w Lasku Miejskim na 56. Gorolskim Święcie, 2 sierpnia na Wawrzyńcowych hudach w Ujsołach, a 26 i 27 lipca na Festynie istebniańskim.

Trwający dziewięć dni Tydzień Kultury Beskidzkiej dostarczy miłośnikom folkloru wiele dobrej zabawy, która po raz kolejny odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Dziennika Zachodniego". Patronat honorowy po raz pierwszy przyjął prezydent RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto