Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobra zmiana, uchodźcy oraz pytania o rasizm i ksenofobię. Festiwal WATCH DOCS w Bielsku-Białej

KLM
Młodzi idą dalej, reż. Slater Jewell - Kemker (2018)
Młodzi idą dalej, reż. Slater Jewell - Kemker (2018) materiały prasowe
W Bielsku-Białej po raz jedenasty będzie można obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne na temat praw człowieka oraz wziąć udział w spotkaniach z ekspertami i ekspertkami. Od 15 do 17 listopada potrwa Objazdowy Festiwal Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Wszystkie projekcje w Galerii Bielskiej BWA.

Od 2003 r. po warszawskim festiwalu międzynarodowym w grudniu, którego główną organizatorką jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, rozpoczyna się w kilkudziesięciu miastach w Polsce Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W Bielsku-Białej gości on od 2009 roku i od samego początku organizuje go Stowarzyszenie Montaż we współpracy z Galerią Bielską BWA oraz innymi organizacjami.

W tegorocznym programie znajdzie się m.in. „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow” w reż. Askolda Kurova – kronika pokazowego procesu politycznego ukraińskiego reżysera Olega Sencowa przed sądem w Rostowie nad Donem, który to film otworzy Festiwal. Po nim spotkanie z Igorem Oliniewiczem, działaczem ruchu społecznego w Białorusi.

Publiczność będzie miała również okazję zobaczyć „Dobrą zmianę” w reż. Konrada Szołajskiego – przejmujący, dokumentalny obraz głęboko podzielonej Polski. Zaraz po projekcji odbędzie się spotkanie z Agatą Diduszko-Zyglewską, dziennikarką, publicystką i działaczką społeczną.

Jak co roku, nie zabraknie również tematyki związanej z kryzysem uchodźczym, która wybrzmi w filmie „Układ” w reż. Elsy van Driel i Eefje Blankevoort oraz „Anubumin” Zanny’ego Begga i Olivera Ressler. Pierwszy przybliża temat porozumienia UE-Turcja w sprawie uchodźców, a drugi pokazuje warunki panujące w obozie dla uchodźców na australijskiej wyspie Nauru. Po filmach spotkanie z Jackiem Białasem – prawnikiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, specjalizującym się w prawie azylowym i migracyjnym.

Jednym z tematów będą również zmiany klimatyczne. „Młodzi idą dalej” w reż. Slater Jewell-Kemker pokazuje, że pozytywna zmiana jest możliwa – niezbędne do tego są działania każdego i każdej z nas oraz odważne polityczne decyzje, wykraczające poza partykularne interesy najbogatszych państw świata.

Pytania o rasizm i ksenofobię we współczesnym świecie padają w „Czarnej owcy” w reż. Eda Perkinsa, który – zacierając granice między dokumentem a fikcją – porusza również uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. A „Noc nad Nowym Jorkiem”, w reż. Marshalla Curry’ego przypomina o jednym ze wstydliwych epizodów w historii Stanów Zjednoczonych.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU

Wstęp na wszystkie wydarzenia – projekcje i spotkania, które będą odbywać się w Galerii Bielskiej BWA – jest bezpłatny. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto