Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokument księcia Mieszka może zmienić historię Bielska-Białej

Jacek Drost
arch. parafii św. Stanisława
Archiwista i historyk dr Przemysław Stanko znalazł dokumenty mogące wywrócić do góry nogami naszą wiedzę o historii Bielska. Informacja o jego odkryciu wywołała wśród historyków poruszenie

- Jeśli to wszystko się potwierdzi, to będzie trzęsienie ziemi - mówią. W tym roku miasto obchodzi 700-lecie. Dr Stanko twierdzi, że znalezione przez niego materiały wskazują, że miasto jest znacznie starsze.

Najważniejszy jest dokument z czasów księcia Mieszka I Cieszyńskiego, napisany po łacinie, datowany przez dr. Stanko na lata 1290-1305 lub 1306, w którym można przeczytać m.in.: "(...) Celem zbawienia naszej duszy i naszych przodków nadajemy ten obszar ziemi o powierzchni 107 łanów klasztorowi, który ma się rozciągać od Żywca aż do Bielska (...)". Jeśli badania potwierdzą, że jest wiarygodny, to będzie to najstarszy zabytek piśmiennictwa dotyczący Bielska. Starszy niż dokument z 1312 roku, na który powołuje się większość historyków badających genezę miasta.

Czy rewelacje dr. Stanko sprawią, że trzeba będzie zmienić wielką monografię Bielska-Białej, która ukazała się w ub. roku, lub wstrzymane zostaną uroczystości jubileuszu 700-lecia?

Nie tak prędko. Dr Bogusław Chorąży, archeolog z bielskiego Muzeum i prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, mówi, że dr Stanko powinien teraz przekazać znalezione dokumenty historykom, by mogli je zbadać.

Do tej pory historycy nie badali tych materiałów

Rozmowa z dr. Przemysławem Stanko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Miasto obchodzi jubileusz 700-lecia, a pan znalazł dokumenty świadczące o tym, że może być starsze...
Udało mi się dotrzeć do dokumentów pokazujących, że losy osadnictwa na terenie dzisiejszego Bielska i okolic są o wiele wcześniejsze niż wynika to z dotychczasowych ustaleń historyków.

Gdzie znalazł pan dokumenty dotyczące Bielska?

Nie chciałbym tego ujawniać. Mogę tylko powiedzieć, że do tej pory nie były badane przez historyków, bo nie funkcjonowały w ewidencji bibliotek naukowych. Jako badacz prowadzę kwerendy w krajowych i zagranicznych archiwach, m.in. Wiedniu czy Tajnym Archiwum Watykańskim.

Czy wśród tych dokumentów jest jakiś najważniejszy?

Najważniejszy jest dokument z czasów Mieszka I Cieszyńskiego. Przesuwa on - w sensie udokumentowanego źródła pisanego - na wcześniejszy okres pierwszą pisaną wzmiankę o Bielsku. Z dotychczasowych badań historyków wynika, że najstarszy dokument o Bielsku pochodzi z 1312 roku. Tymczasem znaleziony przeze mnie datowany jest, według moich badań, na lata 1290-1305 lub 1306, czyli przełom XIII i XIV wieku.

Jak historycy przyjmą pana odkrycie?
Mam nadzieję, że ze zrozumieniem. Można się tylko cieszyć, że znajdujemy takie dokumenty.

PRZECZYTAJCIE CAŁOŚĆ ROZMOWY. KLIKNIJCIE TUTAJ

Czy wiesz, jakie są najstarsze miasta w naszym regionie?

Racibórz - pierwsza historyczna wzmianka o Raciborzu pojawiła się w 1108 roku w kronice Galla Anonima i dotyczyła bitwy pod Raciborzem. Na lata
1211-1217 datowana jest lokacja Raciborza na prawie flamandzkim przez księcia Kazimierza I.

Cieszyn - dzieje grodu sięgają IX w. i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła około 1220 r. Od końca XIII w. było to centrum Księstwa Cieszyńskiego, istniejącego formalnie do 1918 r. i rządzonego przez dynastie Piastów i Habsburgów.

Kłobuck - prawa miejskie otrzymał prawdopodobnie już w 1244 r. Pewne jest, że o Kłobucku jako mieście, była mowa w dokumentach królewskich Kazimierza Wielkiego w 1339 r. i ta data jest oficjalnie uznawana jako rok nadania praw miejskich.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto