MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dużo niższa rata i pomoc dla przedsiębiorców. Program Platformy Obywatelskiej

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Na zdjęciu senator Agnieszka Gorgoń-Komor, prezes zarządu BB TBS Ewa Kamińska oraz posłanka PO Mirosława Nykiel.
Na zdjęciu senator Agnieszka Gorgoń-Komor, prezes zarządu BB TBS Ewa Kamińska oraz posłanka PO Mirosława Nykiel. KL
Polityka mieszkaniowa i losy przedsiębiorców były głównymi tematami podczas konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej w Bielsku-Białej. Senator Agnieszka Gorgoń-Komor oraz posłanka Mirosława Nykiel przedstawiły program dotyczący kredytów mieszkaniowych 0 procent, dopłat 600 zł do wynajmowanego mieszkania oraz pomocy przedsiębiorcom.

Konferencja PO w Bielsku-Białej. Program mieszkaniowy i dla przedsiębiorców

We wtorek, 14 marca, w biurze senator Agnieszki Gorgoń-Komor w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa w ramach programu mieszkaniowego Platformy Obywatelskiej i projektu „Tu jest przyszłość”.

Jak zwróciła uwagę senator Agnieszka Gorgoń-Komor, pomimo pracy na pełen etat wiele osób i małżeństw nie jest w stanie zaspokoić tak podstawowej potrzeby jak własny dach nad głową. Program Mieszkanie+ nie zdał egzaminu. Stawki są dużo wyższe niż pierwotnie zakładano, a dla większości Polaków kredyty hipoteczne są nieosiągalne.

Dlatego PO stworzyła program kredytów mieszkaniowych 0 procent, według którego wszelkie koszty związane z odsetkami i innymi opłatami ma spłacić państwo, a korzystający z programu będą spłacać jedynie kapitał.

– Dla przykładu, dziś kredyt 500 tys. złotych na 25 lat generuje ratę rzędu 4,7 tys. zł. Jest to wartość przekraczająca możliwości jej spłaty nawet w przypadku małżeństwa, w którym obydwoje małżonkowie pracują. Przy naszym kredycie 0 procent rata to jedyne 1700 zł – wynika z propozycji PO.

Pomoc ma dotyczyć także dopłat do wynajmowanych mieszkań. – Rząd PO dopłaci 600 zł do wynajmowanego mieszkania dla tych, którzy z jakiegokolwiek względu nie są w stanie zdecydować się na zakup – dodano.

– Program ten skierowany jest dla osób do 45. roku życia, nie posiadających własnego mieszkania. Dziś przy kredycie 500 tys. zł kredytobiorca musi oddać łącznie około 1,2 mln złotych. Z kredytem 0 procent odda jedynie tyle ile wynosi kapitał, więc dokładnie 500 tys. zł. Bank Gospodarstwa Krajowego zapłaci odsetki oraz marże bankowe – wskazała Agnieszka Gorgoń-Komor.

Klucze do 30 mieszkań w Bielsku-Białej

PO w zakresie mieszkalnictwa zwróciła uwagę także na już zrealizowane inwestycje. Przypomniano, że w Bielsku-Białej niedawno zakończono budowę 30 mieszkań socjalnych przy ulicy Batorego, a w budowie jest 205 mieszkań przy ulicy Wapiennej, za którą odpowiada Bielsko-Bialskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

– Bardzo chętnie będziemy realizować wszystkie inwestycje dotyczące mieszkań komunalnych. W Bielsku-Białej bardzo ich brakuje. Tak dużej inwestycji, jak przy Wapiennej jeszcze nie było. Jako TBS przygotowujemy też kolejnych 60 mieszkań, a także otrzymaliśmy gminne grunty, gdzie według wstępnych szacunków, powstanie następnych 200 i to z wykorzystaniem technologii ekologicznych oraz przystosowaniem do trendów, jakie w tej chwili są w architekturze – powiedziała Ewa Kamińska, prezes zarządu BB TBS.

Poza tym, do końca 2023 roku TBS, które ma w swoich zasobach 326 mieszkań, planuje stworzyć projekt dla inwestycji przy ulicy Starzyńskiego.

– Mamy tam dwa budynki i planujemy kolejne dwa. Myślę, że jeśli nie będzie większych trudności mieszkania powinny być gotowe w 2025 roku – dodała prezes Ewa Kamińska.

Konkretne rozwiązania dla przedsiębiorców

Posłanka Mirosława Nykiel zwróciła uwagę na losy przedsiębiorców, podkreślając, że tylko w styczniu tego roku wniosek o restrukturyzację zgłosiło o 30% więcej małych i średnich przedsiębiorstw niż w styczniu 2022.

– Oznacza to, że wiele z nich upadnie. W zeszłym roku około 220 tysięcy. Na co dzień spotykamy się w Bielsku-Białej oraz w powiecie, gdzie małe firmy trwały przez 30 lat, a teraz upadają. To wszystko związane jest z energią, gazem i bałaganem podatkowym – stwierdziła M. Nykiel.

Posłanka dodała także, że nie wolno przedsiębiorców traktować z góry. Chcemy zatem Urzędy Skarbowe przekształcić w Centra Obsługi Podatnika, gdzie przedsiębiorca będzie partnerem i otrzyma doradztwo. Pozostałe rozwiązania, które proponuje PO to: PIT tylko od opłaconych faktur, przeniesienie obowiązku wypłaty całego zasiłku chorobowego na ZUS dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach, wprowadzenie prostej i czytelnej składki zdrowotnej oraz wydłużenie vacatio legis do 3 miesięcy, a do 6 miesięcy w przypadku zmian podatkowych.

Rząd przyjął program Pierwsze Mieszkanie

Rada Ministrów we wtorek, 14 marca, przyjęła projekt ustawy w sprawie kredytu 2 procent na zakup pierwszego mieszkania. Ustawa ta ma umożliwić realizacje programu Pierwsze Mieszkanie. Na program składają się dwa instrumenty. Pierwszym z nich jest Bezpieczny Kredyt 2 procent, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania. Drugi to Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym, którzy dopiero planują taką inwestycję.

Kredyt z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia. Jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym wspólnie gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich.

Kwota bezpiecznego kredytu 2 procent nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł. Jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto