Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach doczekał się remontu. Prace właśnie ruszają!

JAK
Marzena Bugała / JAK
Remont zabytkowego dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach właśnie się rozpoczyna. Poinformował o tym na dzisiejszej konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Budynek nie tylko odzyska dawny blask, ale także zyska nowe funkcjonalności. Inwestycja będzie kosztowała około 47 mln zł i ma się zakończyć za 65 tygodni.

Remont zabytkowego budynku dworca w Czechowicach-Dziedzicach, który jest ważnym miejscem na mapie kolejowej w naszym kraju, to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w regionie. O inwestycji mówiło się od wielu, wielu lat.

- Trudno znaleźć w Beskidach drugi taki obiekt, o planowanej modernizacji którego napisano już i powiedziano tak wiele. Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach rażący od lat swoją szpetotą m.in. pasażerów podróżujących pociągiem z Bielska-Białej do Warszawy lub w kierunku Wiednia, według różnych zapowiedzi miał być już dawno zmodernizowany - pisaliśmy na łamach DZ w październiku 2017 roku. I przypominaliśmy, że zdesperowana brakiem jego remontu gmina Czechowice-Dziedzice w 2009 r. była nawet blisko przejęcia budynku dworca od Zakładu Nieruchomości PKP. Planowała go wyremontować i zagospodarować. Ale tuż przed sfinalizowaniem sprawy dworzec trafił pod administrację innej kolejowej spółki, która... odmówiła jego sprzedaży. Nic nie wyszło też z zapowiadanej przez PKP rewitalizacji dworca w 2015 r. Później było jeszcze kilka terminów, ale koniec końców udało się.

Umowa podpisana, prace ruszają

PKP S. A. podpisały dzisiaj 14 października umowę na przebudowę dworca. Budynek, który został wniesiony w latach 1853-1855, a na początku XX wieku został przebudowany, przejdzie prawdziwą "rewolucję", dzięki której przywrócony zostanie historyczny wygląd jego elewacji. Przejdzie on kompleksową renowację, zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków, odtworzone na niej zostaną historyczne detale architektoniczne, w tym boniowania w części parterowej dworca. Nowymi akcentami, aczkolwiek stylizowanymi na historyczne, będą m.in. lampy oraz zegary przy wejściu do holu. Elewacja zostanie pomalowana na kolor piaskowy z detalami w odcieniach beżu. Dach budynku zostanie pokryty blachą tytanowo-cynkową.

Stylowo i nowocześnie

Miejsce obsługi podróżnych zlokalizowane będzie w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni o powierzchni przeszło 150 m kw. Będzie to komfortowa klimatyzowana przestrzeń, łącząca historyczny wystrój z nowoczesnymi elementami wyposażenia, np. pojawią się ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. W pobliżu holu zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, toalety, niewielki lokal dla najemców komercyjnych.

Znaczną część przestrzeni w budynku wynajął samorząd. Po przebudowie na dworcu gmina otworzy tam Ośrodek Pomocy Społecznej oraz muzeum, którego główną salą wystawienniczą będzie historyczna sala restauracji z interesującym stropem kasetonowo-kolebkowym.

- To ważna chwila nie tylko dla Czechowic-Dziedzic, ale przede wszystkim dla całego regionu - mówił dzisiaj minister Grzegorz Puda, który na czechowicki dworzec przyjechał z Pszczyny... drezyną - bo jak powiedział - z tej perspektywy dobrze zobaczyć inwestycje, jakie czynione są na kolei. Podkreślił, że jeszcze kilka lat temu wiele osób nie wierzyło, że remont dworca uda się urzeczywistnić. - Ale rząd PiS dotrzymuje obietnic - powiedział minister Puda. Dodał, że remont będzie się wiązał z pewnymi utrudnieniami dla podróżnych, ale wszystko po to, żeby później lepiej się podróżowało. - To obiekt, który łączy stronę rządową z samorządową. Gdyby nie ta współpraca, ta inwestycja nie powstałaby - mówił Grzegorz Puda.

Poseł PiS Przemysław Drabek zwracał uwagę, że było wiele osób, które nie wierzyły, że inwestycja dojdzie do skutku. Tymczasem dzisiaj umowa została podpisana, wyznaczony jest konkretny termin wykonania inwestycji. - Cieszę się, że ten obiekt będzie służył nie tylko podróżnym, ale także wszystkim mieszkańcom - powiedział poseł Drabek.

Koło zamachowe rozwoju miasta

Paweł Mrowiec, zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic, nie ukrywał, że cieszy się, iż remont dworca wreszcie się rozpoczyna. Przypomniał, że dworzec jest ważnym punktem w rozwoju miejscowości. - To dzięki tej inwestycji przed ponad 169 laty nastąpił rozwój naszego miasta. I myślę, że dzięki tej inwestycji ten blask z powrotem wróci - mówił wiceburmistrz Mrowiec.

Minister Puda w rozmowie z DZ stwierdził, że w naszym regionie jest dość dużo obiektów kolejowych czekających na modernizację, ale czechowicki dworzec jest wśród nich największym.

Inwestycje warte 1,4 mld zł

Wcześniej minister Puda z kabiny drezyny kolejowej obejrzał inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na linii Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg, gdzie za 1,4 mld zł następuje poprawia warunków podróży i przewozu towarów. Dofinansowanie zapewnione jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Dla podróżnych perony stacji Czechowice-Dziedzice stają się bardziej dostępne i komfortowe. Pasażerowie jadący w stronę Katowic, w Beskidy i do granicy z Czechami korzystają z nowego peronu. Jest nowa wiata, a zabytkowa została odnowiona i znajduje się w południowej części peronu. Są ławki, informacja pasażerska, czytelne oznakowanie i jasne oświetlenie. Bezpieczne dojście na nowy peron zapewnia przejście podziemne. Będą też windy. Prace postępują przy budowie drugiego peronu, który będzie oddany do użytku w połowie 2023 r. Wymieniany jest tor.

– Sprawny i innowacyjny transport na światowym poziomie zwiększa przepływ ludzi i towarów przez Polskę, a w konsekwencji stanowi koło zamachowe rozwoju polskiej gospodarki na wielu płaszczyznach. Jestem przekonany, że zmodernizowana infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo oraz konkurencyjność transportu kolejowego na terenie województwa śląskiego. Efekty tych prac znacznie poprawią też komunikację między najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi na terenie całego kraju – powiedział minister Puda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto