Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologom udało się wstrzymać prace regulacyjne na Białej

tomasz wolff
Podczas regulacji rzeki zniszczone zostały siedliska żab. Jacek Bożek, lider Gai, ma nadzieję, że uda się odtworzyć warunki sprzyjające 
do rozwoju 
tych płazów.
Czy dane mu będzie wpuszczać 
żaby do Białej?   collage: jarosław maciejewski, zdjęcia: jace
Podczas regulacji rzeki zniszczone zostały siedliska żab. Jacek Bożek, lider Gai, ma nadzieję, że uda się odtworzyć warunki sprzyjające do rozwoju tych płazów. Czy dane mu będzie wpuszczać żaby do Białej? collage: jarosław maciejewski, zdjęcia: jace
Skandal w Mikuszowicach. Ulica gen. Maczka w okolicy Urzędu Skarbowego wygląda tak, jakby przeżyła bombardowanie. Podziurawiony asfalt, wycięte po obu stronach rzeki drzewa, ciężki sprzęt, porozrzucane w nieładzie ...

Skandal w Mikuszowicach. Ulica gen. Maczka w okolicy Urzędu Skarbowego wygląda tak, jakby przeżyła bombardowanie. Podziurawiony asfalt, wycięte po obu stronach rzeki drzewa, ciężki sprzęt, porozrzucane w nieładzie kamienie.

- Regulacja Białej w tym miejscu mija się z celem. Rzeka jest przecież wyregulowana - alarmują ekolodzy.

Regulacja Białej zbiegła się w czasie z wędrówkami żab. Dziś nie słychać ich kumkania.

Drzewa i żaby

Ludzie po lewej stronie rzeki, jeśli patrzeć od Żywca w kierunku Bielska, nie chcą wypowiadać się na temat wyrąbanych drzew. - Lepiej było z drzewami. Teraz zrobiło się smutno. Nikt nas nie pytał o zdanie. Z drugiej strony, wiele drzew było starych i w każdej chwili mogły się zwalić - mówi kobieta z pobliskiego domu. Jej sąsiadka w ogóle nie podejmuje rozmowy. Jakby los wielu, często starych drzew, był im obojętny. - Niektórych drzew nie wyrąbali. Większy problem jest natomiast z żabami - uzupełnia Jacek Bożek, szef klubu Gaja.

Ekolodzy od kilku lat próbują ratować kumkające stworzenia. Teraz postanowili policzyć, w których miejscach w BielskuBiałej ginie ich najwięcej. Dane byłyby wstępem do starania się o wybudowanie drugiego w Polsce po Górach Stołowych na Dolnym Śląsku profesjonalnego przejścia dla płazów. Na pewno przydałoby się na wysokości ulic Maczka i księdza Kusia. Według obliczeń ekologów, dziennie ginie w tym rejonie 70 żab.

Wstrzymali prace

Tegoroczne liczenie żab zakłóciły prace regulacyjne. Ekolodzy z Gai oskarżyli Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach o "rozwalenie" żabich siedlisk w rejonie Urzędu Skarbowego. Wraz z nadejściem wiosny płazy budzą się do życia, rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu dogodnego miejsca do złożenia skrzeku. Z Bielska do Gliwic poszło pismo. Interweniował radny Janusz Okrzesik. Zarząd zareagował natychmiast. Jego przedstawiciel spotkał się z urzędnikiem z bielskiego magistratu. Efekt jest taki, że póki co prace zostały wstrzymane. - Jesteśmy zadowoleni z takiego obrotu spraw. Wysłaliśmy jednak do RZGW kolejne pismo. Chcemy, żeby podejmowane decyzje były na bieżąco konsultowane z nami - dodaje Bożek.

Dziś trudno powiedzieć, co stało się z żabami mieszkającymi w Mikuszowicach. Jak wiele z nich zginęło, kiedy rozpoczęły się prace regulacyjne, a ilu udało się przedostać w bezpieczne miejsce, żeby złożyć skrzek.

W jednym z wywiadów lider Gai powiedział, że spieszy na pomoc żabom nie tylko dlatego, że są sympatyczne i kumkają. Spełniają pożyteczną rolę. Żywią się komarami i innymi małymi szkodnikami.

Kumaki pod ochroną

W Polsce występuje sześć gatunków żab. Można podzielić je na zielone - jeziorkowe, wodne i śmieszki oraz brunatne (żabę moczarową, trawną i zwinkę). Wszystkie gatunki są w Polsce objęte ochroną. Natomiast jeziorkowa, wodna i śmieszka jedynie od 1 marca do 31 maja.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto