Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewangelickie Dni Kościoła: Nabożeństwo pod Dębowcem. Temat uchodźców w kazaniu biskupa ZDJĘCIA

JAK
Kilka tysięcy ewangelików wzięło dzisiaj udział w nabożeństwie głównym odprawionym podczas trwających na Śląsku Cieszyńskim Ewangelickich Dni Kościoła zorganizowanych w ramach obchodów 500. rocznicy Reformacji. Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zwrócił uwagę w swoim kazaniu, że chcąc naśladować Jezusa, musimy m.in. odpowiedzieć sobie na pytanie jak zachować się wobec uchodźców, osób wykluczonych i napiętnowanych.

Jak przypomniał w swoim kazaniu bp Jerzy Samiec,zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, wersetem, który towarzyszy trwającym od czwartku na Śląsku Cieszyńskim Ewangelickim Dniom Kościoła są słowa zapisane w Liście św. Pawła do Filipian: "Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie".

- I codziennie poprzez kazania, poprzez pracę biblijną analizowaliśmy kolejne wersety tego listu, a dziś mamy spoglądać w przyszłość, koncentrując się właśnie na kolejnych słowach. To ważne - spoglądać w przyszłość. A czytamy, że Bóg wielce Go wywyższył i obdarzył Go imieniem, które jest ponad wszelkie imię. Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano (...) - mówił bp Samiec.

Ewangelicki duchowny podkreślił podczas mszy odprawionej w hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, że obecnie można proklamować Jezusa poprzez jego naśladowanie, bo do tego wzywają właśnie towarzyszące EDK słowa św. Pawła w Liście do Filipian. Jednak żeby Jezusa naśladować, to trzeba Go poznać.

- Naśladowanie Jezusa wiąże się z ponoszeniem konsekwencji i płynięciem pod prąd. Często wbrew opinii większości. A więc dzisiaj, obchodząc jubileusz 500-lecia reformacji w Ewangelickie Dni Kościoła, zadajmy sobie pytanie: czy w imię Jezusa jesteśmy gotowi, czy jestem gotowy, jednoznacznie stanąć w obronie pokrzywdzonych i wykluczonych? Czy naśladując Mistrza, jesteśmy w stanie, jestem w stanie, jednoznacznie opowiedzieć się za przyjęciem uchodźców i emigrantów zarobkowych, którzy potrzebują naszej pomocy? Czy w imię Jezusa jesteśmy, jestem w stanie, stanąć w obronie praw kobiet i dzieci? Czy naśladując Jezusa jesteśmy, jestem w stanie, udzielić wsparcia tym, którzy są inni, są napiętnowani. I wcale nie chodzi o akceptację grzechu, ale o miłość do grzesznika. A jeśli ktoś nie rozumie tego rozróżnienia, to powinien powrócić do lektury Ewangelii - mówił bp Jerzy Samiec.

Kończąc swoje kazanie duchowny zwrócił się do wiernych: - Albo Kościół jutra będzie Kościołem reformacji, który będzie wiarygodny poprzez naśladowani Jezusa, Jego charakteru i Jego postawy w wyzwaniach przynoszonych przez współczesność, albo będzie to Kościół, który opustoszeje, bo utraci swoją wiarygodność idąc na kompromisy w naśladowaniu swojego Pana Jezusa Chrystusa, niezdolny do odczytywania znaków jakie przynosi teraźniejszość - zakończył zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Ewangelickie Dni Kościoła zostały zorganizowane po raz pierwszy. Rozpoczęły się w czwartek na stoku ustrońskiej Równicy nabożeństwem w leśnym kościele, podczas którego kazanie wygłosił arcybiskup Finlandii Kari Makinen. Zakończą jutro. Odbywają się kolejno w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Bielsku-Białej. Uczestniczą w nich ewangelicy świeccy i duchowni z całej Polski oraz zza granicy. W programie EDK przewidziano nabożeństwa, spotkania, prelekcje, dyskusje, warsztaty, koncerty, wystawy, przedstawienia, a także tematyczne fora i centra, m.in. kobiet, duszpasterstwa, młodzieży, Biblii oraz odrębny program dla dzieci.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto