Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał WOŚP w Bielsku-Białej. Aura nie rozpieszcza wolontariuszy, ale cel jest wart poświęcenia

JAK
Na bielskim placu Ratuszowym stanął Mobilny Punkt Poboru Krwi.
Na bielskim placu Ratuszowym stanął Mobilny Punkt Poboru Krwi. FOT. JAK
Trwa 30. finał Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Bielsku-Białej i innych miejscowościach regionu, gdzie prowadzone są kwesty, pogoda nie rozpieszcza wolontariuszy. - Jest dość zimno, ale warto kwestować - powiedziała DZ Karolina Matyszkowicz, uczennica bielskiego LO im. Mikołaja Kopernika, która kwestowała przy moście nad Białą.

Deszcz ze śniegiem, porywisty wiatr i chłód - w takich warunkach kwestują dzisiaj wolontariusze w Bielsku-Białej i innych miejscowościach regionu. Ale nie odpuszczają, bo cel jest szczyny - podczas 30. finału, któremu przyświeca hasło "Przejrzyj na oczy", zbierane są pieniądze na najnowocześniejszy sprzęt do diagnozowania i ratowania wzroku najmłodszych.

- Pogoda nie rozpieszcza. Nie jest najcieplej, wieje wiatr, jest deszcz ze śniegiem, ale mimo to cel warty jest poświęcenia się, chcemy, żeby okulistyka dziecięca została godnie dofinansowana - stwierdzi wolontariusz WOŚP Jakub Fudali, którego spotkaliśmy przy pomniku Don Pedra Szpiega z Krainy Deszczowców na bielskim placu Wojska Polskiego. Dodał, że ludzie chętnie wrzucają pieniądze do puszki. - Dają różne sumy - 5, 10 złotych, zdarzają się też kwoty po 100 i 200 złotych. Mogłoby się wydawać, że pandemia i inflacja i będzie kiepsko, ale tak nie jest - dodał Jakub Fudali.

W Bielsku-Białej i miastach regionu przygotowano wiele atrakcji, np. na bielskim placu Ratuszowym stanął Mobilny Punkt Poboru Krwi.

- Po raz 30 wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w Bielsku-Białej mamy sztab od samego początku. Co roku organizujemy akcję krwiodawstwa, w tym roku także. Ludzie chętnie oddają krew - powiedział Marek Mielnik, dyrektor oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej.

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach Stanisław Dyląg podkreślił, że dzięki takim akcjom udaje się uzupełnić zapasy krwi, by każdy pacjent czuł się bezpieczny, iż w przypadku np. transplantacji życiodajnego płynu nie zabraknie.

- Karetki przyjeżdżają co dwie godziny i dostarczają pobraną krew do Katowic. Tam jest kolejny zespół, który oznacza grupy krwi, a następny je bada i jeszcze jeden, który przetwarza krew - rozdziela je na krwinki czerwone, osoce i płytki krwi po to, żeby oddana krew służyła trzem pacjentom, a nie jednemu -

Dzisiaj w ramach WOŚP krew pobierana była w ośmiu miejscowościach województwa śląskiego.

Program bielskiego finału 30. WOŚP można znaleźć TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto