Gala Ikarów 2022 w Bielsku-Białej
Jubileuszowa 30. edycja Ikarów w Bielsku-Białej odbyła się, zgodnie z tradycją ostatnich lat, w Teatrze Polskim. Całość została obudowana fragmentami widowiska Artystyczna strefa Wyzwolenia, które pokazano po raz pierwszy na zakończenie ubiegłorocznych Dni Bielska-Białej na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Wyzwolenia. Wśród 10 nominowanych do dwóch głównych nagród było 10 panów. Galę prowadzili naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek oraz aktorka Teatru Polskiego Oriana Soika.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Przed oskarową częścią gali publiczności zaprezentowany został film Tomasza Walczaka pt. Bielsko-Biała – miasto od zawsze dla ludzi. Później Oriana Soika przepytała prezydenta Jarosława Klimaszewskiego o jego zdaniem najistotniejsze dla bielskiej kultury wydarzenia w roku 2022. Prezydent wymienił uruchomienie Punktu 11, nadanie Domowi Kultury w Mikuszowicach imienia Jacka Lecha, Dni Bielska-Białej oraz utworzenie w Urzędzie Miejskim stanowiska pełnomocnika do spraw młodych ludzi.
– Wyjście do młodych ludzi jest konieczne, żeby po studiach chcieli wracać do naszego miasta – podkreślał J. Klimaszewski, jak zwykle zwracając uwagę, że bogate życie kulturalne w Bielsku-Białej jest zasługą miasta i jego mieszkańców – znanych z kreatywności i zaangażowania.
Nagrody dla Dobrodziejów kultury
Zaangażowanie bielszczan w kulturę potwierdziły nagrody dla Dobrodziejów kultury. Stosowne dyplomy otrzymały firmy Nemak Poland, Polmotors oraz PreZero Bielsko-Biała, wspierające finansowo zarówno bielskie instytucje kultury, jak i ważne kulturalne przedsięwzięcia roku 2022 (m.in. wydarzenia 75-lecia Teatru Lalek Banialuka, 11. wystawę kuratorską Bielskiej Jesieni pt. Sezon w piekle, 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, Festiwal Kabaretowy Fermenty). Przedstawicielom firm-mecenasów wręczono również obrazy bielskich artystów – Tadeusza Króla, Ernesta Zawady i Agnieszki Siwczyk.
– Miasto, w którym pracujemy, zawsze było bliskie naszemu sercu. Dzięki kulturze jesteśmy w stanie wzbogacić się wewnętrznie, dlatego jest ważne, aby tę sferę dotować. Dzielenie się przynosi radość – powiedział, dziękując za wyróżnienie dla firmy, syn prezesa zarządu spółki Polmotors Maciej Graboś.
Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie Kultury Ikar
Wydarzeniem szczególnym podczas tegorocznej gali było pojawienie się na scenie nominowanych do Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie Kultury Ikar za szczególne osiągnięcie roku 2022. Byli to: poeta Juliusz Wątroba, który w minionym roku wydał tomik pt. Gesty, filmowiec Marek Luzar – za najnowszy animowany film Kurierka, aktor Mateusz Wojtasiński – za szczególną aktywność artystyczną w 2022 roku (m.in. główne role w spektaklach TP Faraon i Sztukmistrz z miasta Lublina), artysta Krzysztof Morcinek, którego wystawa o Andrzeju Szewczyku pt. Artysta jest argumentem była najważniejszym zeszłorocznym wydarzeniem w Galerii Bielskiej BWA, a także młody pianista Mateusz Dubiel, laureat Ikara 2021, który w roku 2022 znów otrzymał najwyższe nagrody ogólnopolskich konkursów pianistycznych.
Statuetka trafiła do Juliusza Wątroby, który – choć zwykle wygadany, na moment stracił mowę. Potem ujawnił: – Ta nagroda to radość i wielkie szczęście, ale wciąż się zastanawiam, czy to nie pomyłka...
Za wybitną dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki nominowanych zostało również pięciu panów: animator kultury, redaktor i poeta Jan Picheta, kompozytor i gitarzysta Apostolis Anthimos (od 50 lat obecny w polskiej muzyce z pogranicza jazzu i rocka), kompozytor i pianista jazzowy Piotr Matusik, organizator wydarzeń muzycznych Jerzy Rocławski oraz społecznik i animator kultury – zwłaszcza muzycznej – Zygmunt Czernek.
Wszyscy panowie nominowani w tej kategorii byli szczerze zadowoleni ze spotkania na scenie Teatru Polskiego i równie szczerze gratulowali Apostolisowi Anthimosowi, który decyzją kapituły został laureatem Ikara. Po ikarowych emocjach życzenia ludziom kultury i bielszczanom składali przedstawiciele duchowieństwa wyznań katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.
30. edycji Ikarów za nami
Podczas 30 dotychczasowych edycji Nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury Ikar do kapituły zostało złożonych w sumie 701 wniosków. Kapituła przyznała 238 nominacji, 48 wyróżnień i dyplomów oraz 50 tytułów Dobrodziejów kultury. Ikarami nagrodzono 68 osób.
Źródło: UM w Bielsku-Białej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat