Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Głosowanie pod kontrolą

Wanda Then
Już niedługo konkretni radni utożsamiani będą z konkretnymi decyzjami – zapewnia Wiesław Handzlik, przewodniczący bielskiej Rady Miejskiej.
Już niedługo konkretni radni utożsamiani będą z konkretnymi decyzjami – zapewnia Wiesław Handzlik, przewodniczący bielskiej Rady Miejskiej.
Jak udało nam się wczoraj dowiedzieć, prawdopodobnie 29 grudnia odbędzie się pierwsza sesja Rady Miejskiej, podczas której głosowanie przeprowadzone zostanie przy pomocy specjalnego systemu elektronicznego.

Jak udało nam się wczoraj dowiedzieć, prawdopodobnie 29 grudnia odbędzie się pierwsza sesja Rady Miejskiej, podczas której głosowanie przeprowadzone zostanie przy pomocy specjalnego systemu elektronicznego. Dzięki niemu wiadomo będzie nie tylko ilu radnych głosowało „za”, a ilu „przeciw”, ale również który z nich poparł uchwałę, a który nie wyraził na nią zgody.

Wyniki rejestrowane będą bowiem imiennie. Ponadto cała baza danych gromadzona będzie na dyskach, a nie tak jak obecnie na kasetach magnetofonowych. Nie będzie stanowiło żadnego problemu wydrukowanie informacji zawartych w bazie. Na specjalnych monitorach wyświetlane będą informacje o tym, który punkt porządku obrad jest obecnie omawiany, kto i w jakiej kolejności zapisany jest do zabrania głosu w dyskusji. Przy każdym miejscu zainstalowane zostaną dwa wejścia do systemu. Jedno na czytnik, drugie na indywidualny mikrofon dla każdego radnego. System do głosowania uruchamiany będzie przez kartyidentyfikatory, w które wyposażony zostanie każdy z bielskich radnych.

O wprowadzeniu elektronicznego systemu głosowania mówiło się w bielskim Ratuszu od dawna. Ogłoszono już jeden przetarg, którego zwycięzcy nie wyłoniono, bo nie było interesującej miasta oferty. — Szukaliśmy nie tylko systemu atrakcyjnego cenowo, ale również bezprzewodowego. Sala sesyjna służy do wielu innych celów i nie można opleść jej przewodami, które będą wszystkim przeszkadzać. Dopiero w drugim, rozstrzygniętym właśnie, przetargu pojawiły się dwie odpowiednie oferty. Wybraliśmy jedną z nich. Odbyła się już prezentacja możliwości systemu, oferta spełnia nasze oczekiwania i będzie służyła przez wiele lat. Daje też możliwość utożsamiania radnych z konkretnymi decyzjami — powiedział nam wczoraj Wiesław Handzlik, przewodniczący Rady Miejskiej.

Wygrała wprawdzie firma słowacka, ale polskie oferty były zdecydowanie droższe. Poza tym ich kapitały też były mieszane. Za cały system miasto zapłacić będzie musiało ponad 103 tys. zł. Po zamontowaniu i przeszkoleniu radnych, można będzie wreszcie skończyć z podnoszeniem rąk do góry i pomyłkami przy liczeniu głosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto