Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gotowa jest już animowana opowieść o kilkuletnim Karolu Wojtyle

Gabriela Lorek
Jan Paweł II w śmigłowcu.
Jan Paweł II w śmigłowcu.
W kreskówce "Felicjanek 10" Karol Wojtyła biega w krótkich spodenkach. Jest małym chłopcem i nie ma pojęcia, że kiedyś stanie się wielkim człowiekiem. Dobiegła końca realizacja krótkometrażowego animowanego obrazu ...

W kreskówce "Felicjanek 10" Karol Wojtyła biega w krótkich spodenkach. Jest małym chłopcem i nie ma pojęcia, że kiedyś stanie się wielkim człowiekiem. Dobiegła końca realizacja krótkometrażowego animowanego obrazu krakowskiej artystki Anny Kaszuby-Dębskiej, nowej produkcji Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Prace trwały blisko rok.

Anna Kaszuba-Dębska jest uznaną malarką, autorką trzech filmów animowanych oraz ilustracji do niemal 80 książek dla dzieci i dorosłych. Obraz inspirowany dzieciństwem Ojca Świętego to jej autorski projekt. Wspólnie z Justyną Kiljańczyk-Ziębą, znawczynią biografii Jana Pawła II (napisała o nim kilka książek), opracowała scenariusz filmowej opowieści. Sama stworzyła projekty plastyczne, scenografię, zajęła się animacją i reżyserią obrazu. Rymowane dialogi napisał jej mąż, Łukasz Dębski, pisarz i poeta. Zaś w rolę jednej z narratorek wcieliła się 10-letnia córka, Kalinka.

W Krakowie przy ulicy Felicjanek pod 10 stoi kamienica. Niezwykła kamienica. Podczas wojny przez 10 miesięcy mieszkał w niej Karol Wojtyła. Dziś budynek stanowi jeden z punktów krakowskiego szlaku papieskiego. Zaś na parterze Anna Kaszuba-Dębska wraz z mężem prowadzą artystyczny klub Cafe Szafe. Jest jeszcze jeden element spinający przeszłość z teraźniejszością. Otóż, Lolek Wojtyła zajmował razem z tatą mieszkanie Haliny Kunickiej i Lucjana Kydryńskiego, teściów Anny Marii Jopek, która skomponowała muzykę do "Felicjanek 10".

Rysunkowa opowieść toczy się w dwóch czasach: obecnie w Krakowie i przed kilkudziesięciu laty w Wadowicach. Jej przewodnikiem jest starsza pani Felicja Felicjańska, dawna koleżanka Lolka Wojtyły. Pani Felicja mówi głosem przyjaciółki Karola Wojtyły, nestorki polskich scen, Danuty Michałowskiej.

- Było to dla niej wielkie przeżycie, ponieważ po raz pierwszy dubbingowała filmową postać - mówi Romana Miś z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, producentka kreskówki. Felicja Felicjańska opowiada o przygodach Lolka małej dziewczynce, która również mieszka przy Felicjanek 10. Za sprawą pani Felicji filmowa akcja przenosi się na wadowickie podwórko. Bawi się na nim z kolegami Lolek Wojtyła. Film pokazuje ważne zdarzenia z życia kilkuletniego Karola - śmierć mamy czy wypadek, gdy jeden z kolegów niemal go postrzelił.

Filmowe sceny z dzisiaj różnią się od tych z przeszłości. Współczesne są żywe, kolorowe. Retrospekcje z kolei kojarzą się ze starymi fotografiami w barwie sepii, podniszczoną filmową kliszą. Łącznikami dwóch przestrzeni czasowych jest błękitny, fantazyjny ptak (symbol wolności i duchowości człowieka) oraz dziesięć zabawnie poruszających się zakonnic - sióstr Felicjanek.

Nad krakowskimi Błoniami unosi się śmigłowiec. Na pokładzie papież Jan Paweł II spogląda na zgromadzone tłumy. W pewnym momencie powiew wiatru porywa piuskę Ojca Świętego. Piuska, wirując w powietrzu, przeobraża się w błękitnego ptaka. Ta symboliczna scena zamyka animowaną historię.

- Film jest śliczny, niezwykle ciepły. Z przyjemnością obejrzą go i wnuczek i dziadek - mówi Romana Miś. Kreskówka będzie rozpowszechniana w filmowych zestawach bielskiego studia. Mają być gotowe za kilka miesięcy. Być może wcześniej ukaże się książeczka z płytą, do której wydania szykuje się Anna Kaszuba-Dębska. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku zamierza również zgłosić kreskówkę o Lolku Wojtyle, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, na majowy Festiwal Filmów Rysunkowych w Paryżu.


Informacje o twórcach

Reżyseria, projekty postaci, scenografia,

animacja: Anna Kaszuba-Dębska

Scenariusz: Anna Kaszuba-Dębska,

Justyna Kiljańczyk-Zięba

Dialogi: Łukasz Dębski

Muzyka: Anna Maria Jopek

Montaż dźwięku: Irena Hussar

Narracja: Danuta Michałowska, Kalinka Dębska

Zdjęcia, efekty, opracowanie komputerowe:

Piotr Szyngiera

Kierownik produkcji: Romana Miś

Czas: 7'20

Produkcja: Studio Filmów Rysunkowych

w Bielsku-Białej

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (LRK)

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto