Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra komputerowa o historii kościoła w Bielsku-Białej. Niezwykły pomysł: są aplikacje i model 3D

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Najstarszy w mieście kościół wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, które pomagają poznać jego historię i ciekawostki z nim związane
Najstarszy w mieście kościół wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, które pomagają poznać jego historię i ciekawostki z nim związane Paweł Sowa/ Wydział Prasowy UM BB
Gra komputerowa o historii kościoła powstała w Bielsku-Białej - jest poświęcona najstarszemu w mieście kościołowi św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku. Gra ma cztery poziomy, każdy może ją ściągnąć na smartfona z systemem Andriod. Została wykonana w oparciu o model 3D kościoła i zdigitalizowane materiały na potrzeby wirtualnego zwiedzania świątyni.

Gra komputerowa dotycząca kościoła pw. św. Stanisława w Starym Bielsku to część projektu związanego z odrestaurowaniem najstarszej w Bielsku-Białej świątyni. Po misternym remoncie elewacji kościoła (nagrodzonym tytułem Modernizacji Roku 2019) pojawił się pomysł interaktywnego przewodnika po jego wnętrzach, z którego można byłoby dowiedzieć się o historii świątyni i ciekawostkach z nią związanych.

Gra o kościele w Starym Bielsku to pomysł artysty-naukowca

W bielskim Ratuszu przyznają, że gra komputerowa to pomysł pochodzącego z Bielska-Białej dra Michała Hyjka z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, artysty i naukowca wykorzystującego nowe technologie w obszarze sztuki, który zaprojektował wirtualny przewodnik oraz część aplikacji na smartfon związanych z kościołem św. Stanisława. W tym celu zdigitalizowane zostały m.in. dokumenty historyczne, archiwalne fotografie, powstał też skan laserowy i model 3D kościoła potrzebny do wykorzystania na stronie internetowej. I właśnie na tej bazie udało się zrobić grę komputerową opowiadającą o historii kościoła w Starym Bielsku.

Gra komputerowa o kościele św. Stanisława w Bielsku-Białej ma cztery poziomy, które umożliwiają poznanie etapów powstania kościoła. Wszystko zaczyna się w czasach pogańskich, kiedy kościółka w Starym Bielsku jeszcze nie było – urzędnicy przyznają, że jest to nawiązanie bardziej do legend niż prawdy historycznej. Drugi poziom to historia wsi, trzeci przedstawia życiorys św. Stanisława, historię kościoła i miejsca, a ostatni poświęcony jest wnętrzu zabytkowego kościoła w Starym Bielsku i zawiera opis polichromii oraz niektórych przedmiotów.

Podczas gry użytkownicy zbierają hagiografie świętych.

- To taka motywacja dla dzieci, żeby w ogóle po nią sięgnąć. Z drugiej strony cała grafika utrzymana jest w stylistyce fotorealizmu – obiekty czy malarstwo naścienne. Ma to zachęcać dorosłych – wyjaśnia dr Michał Hyjek.

Grę można pobrać na smartfona (z systemem Android) ze sklepu Play - wystarczy wpisać Wirtualny Przewodnik Św Stanisława.

Kościół w Starym Bielsku i aplikacje na smartfona

Gra powstała w ramach projektu "Stare Bielsko odNowa – prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowym kościele Św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej". W ramach projektu powstała też aplikacja dla osób niepełnosprawnych – chodzi o tablice haptyczne, które pozwalają na zainstalowanie na tablecie, telefonie czy komputerze aplikacji rozpoznającej twarze i pokazującej treści. W ten sposób twórcy wirtualnego przewodnika uniknęli konieczności wieszania w kościele ekranów.

- W kościele jest ekstremalnie mało miejsca i zajmowanie jakiejkolwiek powierzchni w środku byłoby barbarzyństwem, bo te ściany zawierają informacje. Dlatego zaproponowałem przemieszczające się ekrany, które można położyć – mówi Hyjek

.

Jest też audioprzewodnik dla niepełnosprawnych rozpoznający miejsce, w którym znajduje się osoba zwiedzająca ze swoim telefonem – zawieszonym na szyi i koniecznie zwróconym aparatem do przodu. Do użytku zwiedzających są tablety i dwie pary gogli VR (virtual reality – wirtualna rzeczywistość) z wbudowanym komputerem.

Urzędnicy podkreślają, że tworzenie gry oraz prace nad aplikacjami powstały w ścisłej konsultacji z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, archeologami - Bożeną i Bogusławem Chorążymi, który są specjalistami od kościoła św. Stanisława, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie doradzającą w kwestiach wizualnych oraz Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i Wydziałem Digital Design.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto